Jak leczyć niewydolność nerek u osoby po wylewie?

Kobieta, 70 lat, po wylewie, z niewydolnością nerek (kreatynina około 2,0) dostaje Lacipil na nadciśnienie tętnicze. Do tej pory w razie skoku ciśnienia (powyżej 170) doraźnie stosowany był Captopril pod język (przy niższych skokach dodatkowa dawka Lacipilu). Ostatnio ze względu na niewydolność nerek zalecono nam zmianę Captoprilu na Nitrendypina EGIS. Nie jestem pewien, czy dobrze zrozumiałem lekarza – czy Nitrendypinę również stosuję się pod język? Po jakim czasie zbija ciśnienie (wyraźne wyniki działania Captoprilu były widoczne po ok. 30 minutach)? Czy w krytycznej sytuacji można łączyć Captopril z Nitrendypiną? Czy też Lacipil Nitrendypina albo(!) Lacipil Captopril? Jaka jest maksymalna dawka dzienna Nitrendypiny? Dla Lacipilu z tego co wiem 6 mg.

Lek. Paweł Szadkowski

Lacipil jest blokerem kanałów wapniowych, przyjmowanym doustnie (taka normalnie połykana tabletka). Nitrendypina EGIS jest analogicznym preparatem, a ich działanie jest długotrwałe i nie służy do doraźnego zbijania ciśnienia (tak jak w przypadku Captoprilu). Dawka maks. nietredypiny to 40 mg/d w 2 daw. podzielonych. Sugeruję skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym w celu uzyskania szczegółowych zaleceń.