Jak leczyć pokrzywkę pojawiającą się po pobycie na słońcu?

Witam. Od kilku lat zmagam się z "pokrzywką". Gdy jestem na słońcu, w ciepłym miejscu (np. wodzie) lub gdy robi się chłodno, na prawie całym ciele, wychodzą mi plamy które wyglądają jak poparzenie pokrzywą. Co to może być?

Lek. Paweł Szadkowski

Może być to pokrzywka fizykalna, która jest wywoływana działaniem czynników fizycznych. Mechanizm jej powstawania jest podobny jak w innych typach tego schorzenia – za powstawanie bąbli pokrzywkowych odpowiada głównie histamina. Czynnikami wywołującymi może być ciepło, zimno, światło, woda. W leczeniu ważne jest unikanie czynnika wyzwalającego, a zapobiegawczo można stosować leki przeciwhistaminowe, a także glikokortykosteroidy, które są jednak stosowane głównie w pokrzywce przewlekłej.