Jak leczyć problemy gastryczne?
Witam, Proszę o podpowiedzi, w jakim kierunku leczyć Mamę. Kobieta-66 lat z problemami gastrologicznymi.Wycięte polipy/gruczolak, wrzody żołądka-7 lat temu, ostatni wynik kolonskopii -10.2017, gastroskopii -10.2017 (bakteria helicobacter pylorii, po raz drugi).3 dni po kolonskopii, a przed gastroskopią zaczęły się biegunki-stolce strzelające, cuchnące. Po 6 tygodniach sytuacja zostaje opanowana(dieta, liczne probiotyki i naturalne metody).Po tym czasie zaczęła stosować antybiotyk na helicobacter -pylera 120 tabletek przez 10 dni plus osłonowo emanera. Po 4 tygodniach od zakończenia leczenia pobrany kał do badania-bakterii helicobacter nie ma.Chwila spokoju. Na koniec stycznia Mama łapie przeziębienie, które przechodzi w ropną anginę i lekkie zmiany oskrzelowe.Ma gorączkę i straszny kaszel.Przez 14 dni przyjmuje augmentin po 2 tabletki dziennie plus osłonowo probiotyk. Po zakończonym antybiotyku zaczynają się biegunki-wodniste, cuchnące, czasami żółte, a także zielone (i ból brzucha po prawej stronie,ciągnący się aż pod łopatkę), których w żaden sposób nie idzie zahamować mimo stosowanej diety. Zrobione badanie kału w kierunku zatrucia lekami -Clostridium difficile - toksyny nie wykazało. Do tego gorączka.W wyniku osłabienia ląduje na SORZE, gdzie wyniki krwi wykazują CRP-13, podwyższony ALAT, ASPAT, no i utratę elektrolitów.Dostaje kroplówki, po kilku godzinach z gorączką trafia do domu. Biegunki utrzymują się nadal. W przeciągu 3 miesięcy schudła 6 kg. Od niecałego tygodnia jest na xifaxanie (28 tabletek) enterol, jutro kończy leczenie i się zastanawiam, czy biegunki, które ustały po xifaksanie nie wrócą. W międzyczasie zrobione wyniki krwi i OB jest 30 (norma do 15), próby wątrobowe w połowie normy, więc ok, przekroczona nieznacznie lipaza -65 (60 norma),GGTP o 5 jednostek , CRP w normie, glukoza podwyższona do 110 (99 norma),morfologia poza % podwyższonymi limfocytami także w normie, mocz w normie (trochę obniżony ciężar właściwy moczu), temperatura obniżona do 35 -36 stopni, wynik kału na posiew escherichia coli , enterococcus faecalis , candida albicans , do tego usg wykonane 23.01.2018. w normie, rtg płuc ok. Boję się, że po zakończeniu przyjmowania leku xifaxan biegunki wrócą i już sama nie wiem, w jakim kierunku skierować leczenie.Nadmienię, że podczas akcji biegunkowej z października-listopada wszystkie wyniki krwi-morfologia, profil wątrobowy, trzustkowy prawidłowe-w normie, tylko przekroczone OB-20. Przepraszam za moją składnię, ale chcę napisać jak najwięcej. Mama oprócz osłabienia i bólu brzucha po prawej stronie (ból, czasami kłucie) nie cały czas, ale codziennie,nie ma w tej chwili żadnych innych objawów. Zobaczymy co będzie po odstawieniu xifaxanu. Jakie badania zrobić, żeby czegoś nie przeoczyć. Z góry dziękuję za odpowiedź

KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
92 poziom zaufania
Pani mama wydaje się być prawidłowo leczona. Warto na pewno wykonać USG brzucha. Dobra reakcja na antybiotyki świadczy raczej o biegunce infekcyjnej - można ocenić leukocyty i/lub laktoferynę w stolcu, obowiązkowo ten posiew bakteriologiczny (powtórzyć 3 razy). Badanie w kierunku celiakii, czy nietolerancji dwucukrów jest opcją, ale przy tak ostrym charakterze biegunek i brakiem ewidentnego związku z dietą wynik nie powinien być zły. Pacjentka powinna przede wszystkim pozostawać po opieką swojego lekarza prowadzącego, opcjonalnie gastoenterologa, ponieważ konieczna jest dokładna ocena stanu klinicznego.