Jak leczyć problemy z zaparciami u dziecka?

Problem z dzieckiem, od 3-4 lat ma problemy z zaparciami. Ma problem z wypróżnieniem się, albo robi bardzo rzadko albo bardzo gęste. Zapach jest potworny. Brudzi majtki praktycznie codziennie bo jak to tłumaczy "nie czuje kiedy mu się chce" i robi w bieliznę. Stosowałam już wszystkie leki zalecone przez lekarza, dieta bogata w błonnik także ale to przynosiło skutek na max 7 dni. Czy lekarz pediatra może dać skierowanie do lekarza, żeby tam moje dziecko zostało dokładnie przebadane?

Dobry wieczór,
najczęstszą przyczyną trudności w oddawaniu stolca są tzw zaparcia nawykowe, będące najczęściej utrwaloną reakcją na bolesne oddawanie stolca w przeszłości. Stałe przepełnienie jelita stolcem prowadzi do upośledzenia czucia w odbytnicy, czego następstwem jest brudzenie bielizny. Najważniejsze w tej sytuacji jest przede wszystkim utrzymanie miękkiej konsystencji stolca oraz dbałość o trening wypróżnień. Proponuję włączenie na co dzień preparatu Dicopeg Junior lub Forlax w dawce zależnej od wieku i wagi dziecka. Leczenie powinno trwać nawet przez kilka miesięcy. Dodatkowo konieczny jest trening wypróżnień w oparciu o prowadzony wspólnie kalendarz wypróżnień. Stosowanie diet wzbogaconej w błonnik jest bardzo ważnym elementem uzupełniającym leczenie.