Jak leczyć przewlekły kaszel, bardzo intensywny i uporczywy?

Dzień dobry, Kobieta, 64 lata. OPIS SYTUACJI: Przewlekły kaszel, bardzo intensywny i uporczywy. Często wręcz powodujący wymioty. W ciągu ostatnich 6 miesięcy co 2-3 tygodnie powracający kaszel, osłabienie organizmu. Objawy jak grypa. Przypuszczaliśmy, że wynika to z opiekowania wnuczki, która często przynosi infekcje z przedszkola. Osoba ta rzuciła palenie 10 lat temu. Nie wiem czy to ma znaczenie, ale mieszka na południu Polski gdzie, jak wiadomo, jest duże zanieczyszczenie powietrza. OPIS RADIOLOGICZNY: Wykonano zdjęcie RTG kl.pierosiowej p-a. W polu środkowym i dolnym płuca lewego linijne zacienienia o wyglądzie płytek niedodmowych. W polu środkowym płuca prawego dobrze ograniczony guzek wielkości ok.8 mm. Wskazane porównanie z poprzednimi badaniami RTG klatki piersiowej. Serce powiększone w całości. Przepona prawidłowo ustawiona. Prawy kąt żebrowo-przeponowy wolny, lewy nie do oceny. Bardzo proszę o możliwe informacje nt. przyczyn, rokowań i kierunków działania.

Lek. Paweł Szadkowski

Konieczne poszerzenie wywiadu odnośnie dolegliwości (czy wystąpiła utrata masy ciała i jak duża, czy występuje gorączka, czy kaszel jest produktywny, kiedy występuje jego największe nasilenie rano/w ciągu dnia/wieczorem/przy wysiłku/ w pomieszczeniu/na zewnątrz itd., jaka jest tolerancja wysiłku fizycznego, czy występuje krwioplucie) oraz dalsza diagnostyka (obligatoryjnie morfologia krwi z rozmazem ręcznym, OB, CRP; warto wykonać badanie bakteriologiczne plwociny oraz spirometrię; z badań obrazowych: tomografia klatki piersiowej). Przyczyn opisanych dolegliwości może być wiele, ale w pierwszej kolejności należałoby wykluczyć choroby rozrostowe, POChP oraz zakażenia. Najlepiej jeśli uda się pani do pulmonologa lub internisty.