Jak leczyć ruszającego się zęba po uderzeniu?

witam po mocnym uderzeniu pod nos minimalnie rusza się jedynka nie boli wygląda normalnie dziąsło jest obolale i przycięte są obawy do niepokoju??jak długo może boleć z góry dziękuję za odpowiedź

Szanowny Panie,

po urazie koniecznie trzeba udać się do stomatologa. Potrzebne będzie zdjęcie aby sprawdzić czy z korzeniem wszystko jest dobrze. Proszę tego nie bagatelizować. Im szybciej uda się pan do dentysty tym lepiej.

W takim wypadku wskazana jest natychmiastowa wizyta u stomatologa. Po sprawdzeniu ruchomości zęba można wykonać szynowanie – jest to zabieg, gdzie stomatolog unieruchamia zęba za pomocą miękkiego drutu i kompozytu stomatologicznego. Pozostawiamy zęba na jakiś czas, dopóki korzeń nie zrośnie się z zębodołem. Potem szyna jest zdejmowana. Możliwe jest również, że uraz/uderzenie naruszyło miazgę i spowodowało jej stan zapalny. Stomatolog wykonuje tzw. test żywotności miazgi i istnieje możliwość, że takiego zęba będzie trzeba leczyć kanałowo. Należy również unikać nadgryzania tym zębem, by nie pogłębiać patologii.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl