Jak leczyć ścięgno Achillesa?

Witam, mam 18 lat i problem z ścięgnem achillesa, może ktoś będzie w stanie mi pomóc.Biegam, pływam i jeżdżę na rowerze-trenuje pod triathlon. Problemy z achillesem miałem od początku tego roku, kiedy trochę pobolewał mnie po treningu i rano po wstaniu z łóżka. Poszedłem zatem do fizjoterapeutki, która podotykała ścięgno i powiedziała, że nic tam nie czuje, ale założyła mi na niego tape i zaleciła ćwiczenia. Powiedziała, że kilka tygodni bez trenowania i będzie dobrze. Tak też zrobiłem, i nie trenowałem na wszelki wypadek przez dłuższy czas. I mniej więcej w tym momencie na zapisałem sie też do ortopedy, ale termin dostałem na początek czerwca. W kwietniu zacząłem trochę trenować, bo w maju maiłem start w 1/8 ironmana. I ściegno bolało trochę po bieganiu, więc po starcie przestałem ćwiczyć i zaczekałem na wizyte u ortopedy. Ortopeda po podotykaniu ścięgna stwiedził, że nie ma żadnych zgrubień i niepokojących rzeczy, więc przepisał mi leki przeciwzapalne i kazał nie cwiczyć przez miesiąc. Miesiac minął i powoli zaczynam jeździć na rowerze i pływać(biegać się trochę boje, bo bieganie podobno obciąża achillesa najbardziej). Bólu nie odczuwam praktycznie żadnego. Jedyne co to po treningu przez około 12 h odczuwam coś jakby zakwasy na całej długości chorego ścięgna. Ściegno w tym momencie tylko zaczerwienione i ból samego ścięgna praktycznie nie występuje. Nie mam typowych objawów zapalenia w stylu bólu przy stawaniu na palcach, albo bólu po przebudzeniu. Czasami odczuwam jakby mrowienie stopy, gdy założę nogę na nogę. Przyznam się bez bicia, że jak trenowałem troche zaniedbywałem rozciaganie, to znaczy zawsze po treningu trochę starałem się porozciągać, ale teraz mam wrażenie, że było tego za mało. Zauważyłem też, że w bucie kostka ucieka mi trochę do wewnątrz, a boso nie(nagrałem sobie filmik jak chodzę). Chodzę w butach new balance 574, więc dość popularny model, a w opiniach nigdzie nie widziałem, że ludzie mają przez nie jakieś problemy. I tu moje pytanie czy mogę zacząć trenować ? I przede wszystkim czy mogę zacząć biegać? I o czym może świadczyć zaczerwienienie ściegna (tylko jednego, dodam, że but nie obciera)?

Lek. Bartłomiej Grochot

Witam. Radziłbym skonsultować się z lekarzem sportowym oraz fizjoterapeuta zajmującym się sportowcami.