Jak leczyć te biegunki u 27-latka?

Dzień dobry proszę wybaczyć ze zadam głupie pytanie . Ale od zawsze mam biegunki które nawracają a jeśli wezmę probiotyk to przechodzą . Czy potencjalnie czy jezeli człowiek jest chory na raka jelita grubego to probiotyk zahamował by biegunki i mógł utaic objawy ? Czy raczej jezeli przyjmowany jest probiotyk to przyczyna leży w nie prawidłowej pracy jelit ? Dodam ze mam zdiagnozowany zespół jelita drażliwego i kolonoskopia oraz gastroskopia która miałem wykonywana 2 lata temu nic nie wykazała Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedzi

Dzień dobry,

wymagana jest konsultacja stacjonarna z lekarzem rodzinnym lub gastrologiem który oceni stan po wykonaniu badania fizykalnego.

Objawy opisane mogą być z powodowane zdiagnozowanym zespół jelita drażliwego ale wymaga to również diagnostyki laboratoryjnej z krwi oraz badanie ogólne kału.

Proszę pamiętać również o diecie oraz nawodnieniu organizmu.

Wskazana konsultacja jak w/w.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Dolegliwość, którą opisano na pewno obniża w znacznym stopniu komfort życia.

Prawidłowo, że jest Pan pod stałą opieką gastrologa i miał już wykonywane badania endoskopowe w celu wykluczenia innych przypadłości. Jeżeli problem biegunek jest przewlekły, prawdopodobnie ma to związek z zespołem jelita drażliwego. Jednakże w razie ciągłego nawracania takich objawów, warto byłoby rozszerzyć diagnostykę, aby sprawdzić precyzyjnie źródło tego problemu.

IBS charakteryzuje się silnymi skurczami brzucha, biegunkami lub rzadziej zaparciami, a także zmianami w konsystencji stolca.

Warto pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, a także przyjmowaniu preparatów probiotycznych, a także stosowaniu właściwej diety, bogatej w błonnik.

Proponujemy Panu konsultację z lekarzem gastrologiem, który po analizie wszystkich objawów będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu i modyfikacji leczenia.

Życzymy Panu lepszego samopoczucia!

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/jelito-drazliwe

https://portal.abczdrowie.pl/przewlekla-biegunka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.