Jak leczyć zaburzenie osobowości zależnej?

Witam Zauważono u mnie zaburzenie osobowości zależnej, wychowywałem się w rodzinie w której ojciec pił a matka wszystko tuszowała przed światem zewnętrznym. Moje pytanie dotyczy metod pracy z czymś takim. Kogo prosić o pomoc, jakie kryteria przyjąć w poszukiwaniu odpowiedniego specjalisty? Jak samemu nad tym pracować?

Witam, warto podjąć terapię u psychoterapeuty zajmującego się terapią osób z rodzin alkoholowych. Zazwyczaj terapeuci umieszczają takie informacje, kiedy piszą dla kogo prowadzą psychoterapię. Pozostałe kryteria wyboru są takie, jak przy innych objawach: warto wybrać osobę po ukończonej szkole psychoterapeutycznej, pracującą wg standardu Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.

Ciekawe, że pisze Pan, że "zauważono" cechy tej osobowości. Ktoś, kto kompetentnie podejmuje się takiej diagnozy powinien również dać co najmniej wskazówki co do sposobu rozwiązywania takiego problemu. Nie pisze Pan jak to się konkretnie przejawia i w czym Pan sam widzi problem (sam fakt pochodzenia z problemowej rodziny nie wyznacza problemu).
Leczeniem zaburzonej osobowości zajmują się psychoterapeuci. Najlepiej wybrać ich z listy certyfikowanych psychoterapeutów - strona Polskiego Towarzystwa Psychologicznego lub Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Elżbieta Pniewska

Proszę Pani,
Podstawową sprawą jest : kto to zauważył. Jeśli nie jest to diagnoza specjalisty, nie należy niczego przesądzać. Najlepiej udać się do psychologa, który będzie w stanie zaproponować postępowanie. Przy tym zaburzeniu, moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem będzie psychoterapia psychodynamiczna. Należy wpisać w googlach „psychoterapia psychodynamiczna” i wybrać terapeutę.

Pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Witam ,
Zależne zaburzenie osobowości diagnozuje się u kogoś kto ma uogólnioną i nadmierną potrzebę podlegania opiece innych, co prowadzi do zachowań uległych i silnych obaw przed pozostaniem samemu.
Taka diagnoza powinna skłonić do podjęcia psychoterapii, najlepiej długoterminowej, gdyż zaburzenia osobowości są trudne do korekty a ich przyczyny najczęściej sięgają deficytów czy trudności w relacjach z rodzicami w okresie dzieciństwa. Bardzo dobrym ośrodkiem leczącym zaburzenia osobowości jest Kraków, funkcjonuje tam odział szpitalny specjalizujący się w leczeniu pacjentów z tym rozpoznaniem - z którego można skorzystać w ramach NFZ, jest też szeroki wybór specjalistów praktykujących prywatnie np. Pani Maga Nieniewska, Pan Janusz Kitrasiewicz.
Jeżeli pochodzi Pan z innego miasta proszę przy wyborze psychoterapeuty kierować się następującymi kryteriami:
1. certyfikat psychoterapeuty orientacji pscyhodynamicznej lub psychoanalitycznej
2.praktyka kliniczna związana z leczeniem zaburzeń osobowości
Osoba, która nie będzie spełniała przynajmniej jednego z w/w kryteriów raczej nie poprowadzi Pana psychoterapii w skuteczny sposób.
pozdrawiam
Edyta Kołodziej Szmid

Witam,
Specjaliści w pracy z Dorosłymi Dziećmi Alkoholików przyjmują w Ośrodku Osób Uzależnionych, np. na Zakopiańskiej w Gdańsku. Są tam zajęcia grupowe i indywidualne.
Większość psychoterapeutów przyjmujących w prywatnych gabinetach ma także doświadczenie w leczeniu współuzależnienia i pokrewnych problemów.
Może Pan poszukać informacji w literaturze, ale to tylko jako wsparcie terapii.
Proszę zwrócić się do specjalisty, to poważny problem.
Życzę powodzenia.