Jak leczyć zagęszczenie zapalne w prawej zatoce klinowej i w prawym sitowiu?

zagęszczenie zapalne? w prawej zatoce klinowej i w prawym sitowiu. Czy to choroba groźna i jak to leczyć?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W zależności od etiologii procesu zapalnego stosuje się leki z grupy antybiotyków, z uwagi na utrudnioną penetrację do zatok powinny być stosowane 10-14 dni,
płukanie lub drenaż zatok (punkcja zatoki), leki zmniejszające obrzęk nosa w postaci leków miejscowych ( w postaci kropli) przez kilka dni, leków przeciwhistaminowych w postaci tabletek (cetyryzyna, loratydyna), leków mukolitycznych i leków mukokinetycznych takich jak ambroksol, który jest szczególnie polecany, gdyż zwiększa penetrację antybiotyku do błony śluzowej. Można dołączyć objawowe leczenie przeciwbólowe (leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych), kortykosteroidy donosowe w przypadku infekcji o podłożu alergicznym lub ostatecznie leczenie chirurgiczne.