Jak leczyć zgagę i ucisk w gardle?

Witam serdecznie . Od 2 lat mam problem ze zgaga i dziwnym uciskiem , gula ( trudno mi to nazwac ) w przelyku/gardle . Robilem 2 razy gastroskopie . Za pierwszym razem wyszedl helikobacter za drugim juz nie . Ataki tej guli nasilaja sie w nocy tak , ze czasem nie moge przelknac wody . Dziwnie odbija mi sie wtedy . Czy jest to refluks czy cos powazniejszego ? Co mam robic ?

Lek. Paweł Szadkowski

Złotym standardem w rozpoznawaniu choroby refluksowej przełyku jest ph-metria. Pana objawy mogą również świadczyć o tle nerwicowym, a opisywany ucisk w gardle może być tak zwanym 'globus histericus'. Może pan udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu pogłębienia diagnostyki choroby refluksowej oraz zasięgnąć opinii psychologa.