Jak mądrze schudnąć?

Witam. Mam 30 lat i 2 dzieci. Zawsze byłam Szczupłą kobietą,przy wzroście 164 ważyłam 54kg. Rok temu rzuciłam palenie i zaczęłam tyć. Przed rokiem ważyłam 64kg, teraz ważę 82kg. Nie pracuję zawodowo, ale ćwiczę co najmniej 30 minut dziennie. Próbowałam schudnąć poprzez stosownie tabletek i diety kapuścianej,po kapuścianej diecie może coś tam schudłam, a może tylko mi się zdawało. W mojej rodzinie nikt nie cierpi na otyłość, czy nadwagę. Mój dzień każdy rozpoczynam od białej kawy z cukrem, następnie śniadanie to zazwyczaj 3 kanapki (razowe pieczywo) z wędliną lub serem, potem około 9 kawa, o 14 obiad (do każdego posiłku jem warzywa, oprócz ziemniaków). Co drugi dzień mięso, zupa, dalej kolo 16 kawa i coś słodkiego oraz jabłko, potem tak kolo 19 kolacja kanapki lub serdelki, lub jajko. Nie choruję na żadne choroby przewlekłe. Moją słabością są słodycze, a z obecną masą ciała po prostu się nie czuję i winię za to zerwanie z papierosami. Proszę o pomoc.
30 LAT ponad rok temu

Witam,

Przede wszystkim odradzałabym chwilowe "zrywy" polegające na stosowaniu diet jednoskładnikowych (np. dieta kapuściana).
Schudnie Pani ponieważ podstawą żywienia jest produkt niskoenergetyczny, jednak przy powrocie do starego sposobu żywienia, prawdopodobnie masa ciała zwiększy się z nawiązką.
Polecam Pani artykuł: http://portal.abczdrowie.pl/jak-rzucic-palenie-i-nie-przytyc
a także rzucenie okiem na Piramidę Zdrowego Żywienia IŻŻ:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...

Odnośnie opisanego przez Panią sposobu odżywiania polecałabym redukcję ilości cukru dodawanego do napojów.
Nie napisała Pani jakiego rodzaju spożywa "słodkości",może Pani skorzystać z pomysłów na "mniejsze lecz nadal słodkie zło":
Jeśli chodzi o słodycze, to proponowałabym zdrowsze zamienniki i są to:
- galaretki owocowe z dużą ilością świeżych owoców
- kisiele (wyporcjowane), zdrowsze jeśli dodamy do nich np. starte jabłko
- sorbety owocowe
- koktajle mleczno-owocowe
- musy owocowe
- kakao na odtłuszczonym mleku
- cukierki na bazie słodzików
- lody śmietankowe (wyporcjowane) bez dodatków.

Polecałabym spożywanie posiłków co ok. 3 godziny (w łącznej liczbie 5 dziennie).
Zamiast mięsa, korzystnie jest 2 razy w tygodniu spożyć porcję ryby.
Do śniadań i kolacji polecam dodatek warzyw.
Proszę pamiętać o regularnym przyjmowaniu płynów (np. niegazowanej wody).
Jako dodatek do kawy polecam mleko odtłuszczone.
Ogólnie w Pani diecie za mało jest nabiału i napojów mlecznych.
Pozdrawiam ciepło

P.S
Proszę jak najwięcej czasu spędzać aktywnie ( o ile nie cierpi Pani na jakieś schorzenia, które wymuszałyby konieczność rezygnacji z ćwiczeń).