Jak mam interpretować wynik tomografii komputerowej kręgosłupa?
Witam, właśnie odebrałam wynik TK. nieznacznie przykanałowo przewężona przestrzeń mk L5-S1. Poziome ustawienie kości krzyżowej. Dehydratacja krążka mk L4-L5 zmiany zwyrodnieniowe. Na poziomie L4-L5 widoczna jest tylna szerokopodstawna wypuklina krążka mk wpuklająca się do kanału kręgowego na głębokość ok. 4mm, wymiar strzałkowy worka oponowego na tym poziomie 10mm. Na poziomie L5-S1 tylna prawostronna lateralizacja wypuklina krążka mk wielkości 4 mm, przylegająca do worka oponowego, z jego niewielkim uciskiem oraz prawego korzenia nerwowego S1 w miejscu wyjścia z worka oponowego, niewykluczony nieznaczny ucisk. proszę o wyjaśnienie tego bo do lekarza jeszcze trochę czasu mam. Pozdrawiam

KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu
Lek. Paweł Szadkowski
77 poziom zaufania
Pana wynik świadczy o zmianach zwyrodnieniowych i dyskopatycznych kręgosłupa. Należy pamiętać, że nie każda opisana w badaniach obrazowych zmiana wywołuje objawy kliniczne, a zależy to m.in. od możliwości kompensacyjnych kanału kręgowego i innych czynników. Interpretacji należy dokonać łącznie z pana obrazem klinicznym podczas wizyty u pana lekarza (optymalnie neurologa lub neurochirurga). Leczenie i dalsze postępowanie zależą głównie od pana objawów.