Jak mam interpretować wyniki IgG i IgM przed i po leczeniu? Jaki wpływ ma borelioza na ciążę?

Witam, jestem kobietą, mam 27 lat i jestem w 7 miesiącu ciąży. W październiku 2009 r. pojawiła się u mnie na nodze czerwona plama, przy czym do ukąszenia przez kleszcza doszło najprawdopodobniej w lipcu. Żadnych innych objawów choroby nie zauważyłam. Obecnie czuję się dobrze.16 października 2009 zrobiłam test na boreliozę - wynik przeciwciała IgG 52,4 RU/ml, przeciwciała IgM 45,24 Ru/ml. W listopadzie 2009 przez 20 dni brałam antybiotyk. 13 stycznia 2010 ponownie zrobiłam badanie - wynik przeciwciała IgG 52,11 RU/ml, przeciwciała IgM 15,05 RU/ml. Nie wiem jak mam to interpretować, gdyż od lekarza nie uzyskałam jednoznacznej odpowiedzi.

Lek. Izabela Brym

Witam.

Niestety nie podała Pani norm charakterystycznych dla danego laboratorium, więc nie mogę udzielić miarodajnej odpowiedzi. Jeśli przed leczeniem obie wartości (IgM i IgG) były dodatnie, to (przy współistnieniu objawów w postaci rumienia) chorowała Pani na boreliozę wczesną. Postać ta najczęściej jest całkowicie wyleczalna. Długość stosowania antybiotyku była również prawidłowa.

Przeciwciała w klasie IgG mogą utrzymywać się całe życie i świadczą wyłącznie o tym, że miała Pani kontakt z boreliozą. Przeciwciała w klasie IgM są charakterysytczne dla wczesnego zakażenia i powinny zaniknąć do 6 miesięcy po leczeniu. Jeśli po tym czasie można je wykryć w surowicy, świadczyć to może (ale nie musi) o utrzymywaniu się choroby.

Jeśli chodzi o wpływ boreliozy na płód, to aktualne badania wydają się nie potwierdzać negatywnego oddziaływania. Nie stwierdzono większej częstości występowania wad wrodzonych u dzieci z matek chorujących na boreliozę.