Jak mam obliczyć, ile potrzebuję węglowodanów, białka i tłuszczy?

Witam! Mam 19 lat, ważę 61 kg (mimo tego że mam prawidłową masę ciała i tak wyglądam grubo). Chciałabym się dowiedzieć, jak obliczyć, ile powinnam dziennie przyjmować węglowodanów, białek i tłuszczy, tak żebym chudła 1 kg tygodniowo. Podobno 1 kg to 1 cm, tak? Nie mam wagi w domu, więc co tydzień mierzyłabym się miarką. Pozdrawiam i czekam na odpowiedź;)

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Nie podała Pani swojego wzrostu. Do obliczenia podstawowej i całkowitej przemiany materii potrzebne są następujące parametry - wzrost, masa ciała, wiek, płeć, rodzaj aktywności fizycznej. Bez tych informacji nie wyliczę, ile węglowodanów, białka i tłuszczu powinna zawierać Pani dieta.
Zwyczajowo przyjmuje się obliczenia - 1 g białka na 1 kg masy ciała (jeżeli nie zdiagnozowano żadnych chorób). Tłuszcze powinny dostarczać ok. 30% dziennej energii. Węglowodany uzupełniają energetyczność diety, gdy odejmiemy od niej procentowy udział energii z tłuszczu i białek.
Pozdrawiam