Jak mam pomóc przyjaciółce mojej córki, która się tnie? Nie ufa rodzicom i szkole, ja też nie

Córka (12 lat) powiedziała, że przyjaciółka z jej klasy, Natalia "się tnie". Nie jest to informacja, którą można zostawić. Natalia ma dość majętnych rodziców, jednak całe dnie siedzi sama w domu. Kiepsko się uczy. Nie ufa rodzicom, nie rozmawiają z nią, ja też im nie ufam, tzn. nie widzę rozwiązania problemu poprzez powiadomienie ich o tym. Ponadto nie chcę, by Natka straciła zaufanie do mojej córki. W szkole nie ufa pani pedagog i innym nauczycielom. Co ja mam z tym począć?

ponad rok temu

Mgr Joanna Żur-Teper

Witam,
zgadzam się z Panią – takiej informacji w żadnym wypadku nie należy ignorować. Jednak uważam, że należy jak najszybciej powiadomić o tym rodziców Natalii, niezależnie od tego, jaka będzie ich reakcja. Akty autoagresji świadczyć mogą o tym, że dziewczynka nie radzi sobie z problemami i w ten sposób stara się zwrócić uwagę na siebie. Natalia potrzebuje pomocy specjalisty, a na leczenie mogą wyrazić zgodę jedynie rodzice.
Może Pani również poinformować pedagoga szkolnego, wówczas on będzie miał obowiązek porozmawiać z rodzicami. Warto, żeby przedstawiła mu Pani, jak wygląda sytuacja Natalii w domu. Być może rozmowa z pedagogiem przyniesie rezultaty.
Pozdrawiam serdecznie