Jak mam schudnąć w wieku 13 lat

Mam 13 lat jestem chłopakiem ważę 73kg i mam 169cm wzrostu. Nie jestem za bardzo aktywny fizycznie czasami chodzę na basen a na w-f staram się jak mogę ale to na nic. Ostatnio przestaje jeść dużo słodyczy. Potrafię całe dni nie jeść a dopiero na wieczór godz. 21 najeść się i iść spać. Proszę pomóżcie mi schudnąć powiedzcie jak się odżywiać i jakie ćwiczenia stosować.

Witaj,

Twoje BMI na siatkach centylowych znajduje się w przedziale pomiędzy 90 a 97 centylem, co oznacza, że faktycznie występuje u Ciebie nadwaga.
Przyczyną tego, jak sam słusznie zauważyłeś, jest przede wszystkim jedzenie późnym wieczorem oraz słodycze.
Powinieneś więc popracować nad tymi 2 tematami.
Jak się do tego zabrać?

Przede wszystkim powinieneś zacząć jeść regularnie 5 razy dziennie. Musisz jeść pożywne śniadania, a kolejne posiłki najlepiej gdybyś jadł co ok. 3 godziny. Ostatni posiłek (lekki) powinieneś zjeść ok. 2-3 godziny przed snem. Późne jedzenie oznacza, ze Twój organizm nie jest w stanie spalić nadmiaru kalorii i tak powstaje tkanka tłuszczowa.

Ważne jest tez to co jesz. Przesyłam Ci link do piramidy, w której znajdziesz wskazowki, co powinno być podstawą Twojej diety, a  co jedynie uzupełnieniem.
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...

Pamiętaj, żeby z produktów zbożowych wybierać te pełnoziarniste (razowy chleb, grahamki, kaszę gryczaną, brązowy ryż, ciemny makaron), a unikaj tych z białej mąki - jasnego pieczywa, naleśników, pierogów, jasnego makaronu.

Koniecznie też wiele produktów musisz wykluczyć ze swojej diety. Nie jedz: hamburgerów, pizzy, frytek, słodyczy, pieczywa drożdżowego (np. drożdżówek), słonych przekąsek (chipsów, paluszków, krakersów), słodkich napojów gazowanych. Ogranicz spożycie ziemniaków, białego ryżu, słodzonych jogurtów.

Pij też dużo wody, a jeżeli pijesz herbatę/kawę to nie dodawaj cukru, nie pij słodzonych soków, które są kaloryczne.

Co do słodyczy to przesyłam Ci link do artykułu, w którym znajdziesz ciekawe wskazówki, jak sobie z tym problemem poradzić:
http://portal.abczdrowie.pl/stop-slodyczomanii
Natomiast sama dieta nie wystarczy. Musisz też być aktywny fizycznie. Oprócz wf szukaj okazji do ruchu. Bardzo korzystny jest np. szybki marsz, pływanie, taniec, ćwiczenia na siłowni / fitness. Wybierz aktywność, którą lubisz. Zaleca się, aby być w ruchu minimum pół godziny dziennie, lepiej godzinę. Pamiętaj, że w aktywności bardzo ważna jest systematyczność.

Wprowadzenie tych zmian spowoduje powolną utratę zbędnych kg - ok. pół kg tygodniowo. Takie tempo jest bardzo korzystne dla zdrowia, a dodatkowo zapobiega efektowi jojo. Jeżeli jednak nie uda Ci się schudnąć przez najbliższe 2-3 miesiące poproś rodziców o umówienie Cię do specjalisty (lekarza pediatry / dietetyka).

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska