Jak mam schudnąć z taką nadwagą?

MAM 35 LAT I WAGA 80 KG jedynym moim problemem jest podjadanie nocą albo późnym wieczorem zazwyczaj nie jem śniadania i obiadu ze względu na prace mam problem z biodrami i brzuchem który rośnie mi bardzo szybko. Napomnę iż bardzo lubię wszystkie ziołowe herbaty oraz gorzką czekoladę, nie pije alkoholu, ani kawy za to zostały mi papierosy ale marzę o schudnięciu chociaż 8 kg. Poradźcie co powinnam robić może jakaś dieta ?

Witam Panią,

na pewno przyczyną występowania u Pani zbędnych kg jest późne jedzenie/jedzenie nocą.
To z kolei jest spowodowane tym, że nie je Pani śniadań i obiadów. Organizm przez cały dzień postu jest wygłodzony i "rzuca się" na jedzenie wieczorem.

Pierwszą rzecz, którą musi Pani zrobić to wprowadzenie regularnego jedzenia. Należy jeść co 3 godziny (optymalnie), wówczas organizm najlepiej dysponuje dostarczoną energią. Koniecznie trzeba zjeść pożywne śniadanie, nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Kolację należy zjeść nie później niż 2-3 godziny przed snem, powinna być lekka.
Dzięki regularnym, częstym posiłkom zjadane porcje są niewielkie, organizm więc zużyje całą energię i nie będzie robił sobie zapasów w postaci tkanki tłuszczowej.

Druga bardzo ważna sprawa to co się je. Tu odsyłam Panią do piramidy zdrowego żywienia. Proszę zwrócić szczególną uwagę na podstawę piramidy, czyli produkty zbożowe. Powinny być one z pełnego przemiału np. naturalne płatki zbożowe tj. owsiane, grube kasze tj. gryczana, pęczak, brązowy ryż, ciemny makaron, pieczywo razowe.
Więcej szczegółów na:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...
Koniecznie trzeba unikać produktów będących źródłem tzw. pustych kalorii: słodycze i pieczywo cukiernicze, słone przekąski tj. chipsy, paluszki, krakersy, słodzone napoje gazowane, fast food, a także produkty z białej mąki (pierogi, naleśniki, biały makaron, jasne pieczywo).

Należy pić dużo wody, min. 1,5 l dziennie.

Koniecznie też trzeba zwiększyć aktywność fizyczną - zaleca się przez min. pół godziny dziennie być w ruchu. Zachęcam Panią do szukania okazji do ruchu, np. do czestych spacerów, wysiadania wcześniej z autobusu i chodzenia pieszo, do wybierania schodów zamiast windy itd.

Ważne jest tez dobre wysypianie się, minimum 7-8 godzin.

Więcej wskazówek nt. zdrowych nawyków żywieniowych znajdzie Pani:
http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania
http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Proszę pamiętać, że najkorzystniejsze dla zdrowia i najbardziej trwałe jest pozbywanie się od pół do 1 kg tygodniowo.

Oczywiście najłatwiej jest tracić zbędne kg pod okiem specjalisty. Jeżeli nie uda się Pani pozbyć kilku zbędnych kg przez najbliższe 2-3 miesiące zachęcam do umówienia się do dietetyka, który napisze plan żywieniowy dopasowany do Pani indywidualnej sytuacji.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska