Jak mam się pozbyć tych zmian skórnych?

Witam. Na skórze pod pachą na łokciu i nadgarstku mam plamy coś podobnego do ziarniak liszaj obrączkowaty . Stosowslam Ba te zmiany maści takie jak clobederm które pomagają chwilowo i problem wraca nadal.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Niestety wyłącznie na podstawie krótkiego opisu nie można jednoznacznie stwierdzić, jaki charakter mają te zmiany. Z pytania wynika, że dotychczasowe leczenie nie przynosi rezultatu i problem wciąż się powtarza, dlatego tym bardziej konieczna w tym przypadku ponowna wizyta u specjalisty dermatologii, który będzie mógł dokładnie obejrzeć te plamy i ewentualnie zlecić badania dodatkowe.

Plamy na skórze mogą bowiem wskazywać na różne schorzenia dermatologiczne np. grzybicę itp. Dopiero po ich dokładnym zbadaniu będzie można określić z jakim rodzajem zmiany ma Pani do czynienia oraz jakie leczenie będzie w tym przypadku najbardziej skuteczne. Jeżeli lekarz wykluczy podłoże dermatologiczne, warto przebadać się również pod kątem alergii. Czasami zmiany skórne mogą mieć bowiem charakter uczuleniowy i pojawić się np. w wyniku spożywania określonych produktów czy stosowania różnych kosmetyków. Proszę zastanowić się, czy te dolegliwości nasilają się w jakichś odkreślonych sytuacjach, co może być cenną wskazówką dla lekarza. Do czasu wizyty u lekarza lepiej nie przyjmować żadnych preparatów na własną rękę, aby nie spowodować nasilenia się objawów.

Więcej informacji na temat zmian skórnych można znaleźć w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-skory-typowe-objawy

Poniżej znajdzie Pani także linki do podobnych pytań zadanych przez innych użytkowników oraz odpowiedzi naszych ekspertów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czerwone-i-swedzace-plamy-pod-lewa-pacha

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/okragla-i-swedzaca-plama-na-nadgarstku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.