Jak mam skutecznie schudnąć?

Witam.

Mam 20 lat. Zawsze lubiłam jeść i zajadać swoje smutki i stresy, teraz już nie chcę tak żyć, ale nic mi nie wychodzi. Ciągle chce mi się jeść, nawet jeśli mi się nie chce, to jem z nudów. 3 lata temu schudłam 20 kg (miałam 70 kg, a po schudnięciu 50), ale to mi wróciło i teraz nie umiem się za to zabrać. Boję się, że będę się męczyć, a pózniej to wróci i wszystko na marne. Jak zjem wieczorną kolację o godzinie np.19.00, a o 22.00 pójdę spać, to budzę się w nocy lub nad ranem i okropnie boli mnie wątroba. Wtedy biegnę do babci, obok mojego pokoju, i biorę tabletkę o nazwie ***, pomaga mi. Ale ileż tak można?

Chcę zmienić swoje nawyki żywieniowe. Do szkoły wstaję o godzinie 6.00 rano, o 8.30 jem kanapkę w szkole i jestem głodna jeszcze, a później zjem coś jeszcze albo i nie. Ze szkoły wracam różnie, o 14.00, 15.00 lub 16.00, i wtedy pochłaniam wszystko, co można zjeść, normalnie jak chodzący odkurzacz. Nie mogę też w nocy spać, bo się bardzo przejmuję szkołą i ocenami. Proszę o pomoc. Mam 158 cm wzrostu i ważę 70 kg. Pomóżcie mi, proszę.

Paulina Witek Psycholog, Warszawa

Leków nie powinnaś przyjmować sama, bez konsultacji z lekarzem. Dopóki nikt nie stwierdzi, że masz problemy z wątrobą i powinnaś takie leki przyjmować, unikaj środków farmakologicznych, zwłaszcza w nocy. Zamiast tego napij się herbaty z melisy lub łagodnej herbaty z rumianku lub mięty.

Bardzo dużo zależy od tego, co jesz i czy jadasz regularnie. Z tego, co napisałaś, wynika, że nie odżywiasz się racjonalnie. Rano przed wyjściem do szkoły powinnaś zadbać o wartościowe, sycące śniadanie. W szkole powinnaś wyznaczyć sobie porę, kiedy jesz drugie śniadanie i jej każdego dnia przestrzegać. Również powinno być bogate w składniki odżywcze. Podobnie w ciągu reszty dnia - stałe pory posiłków oraz spożywanie produktów bogatych w niezbędne składniki odżywcze, a ubogie w cukry proste, powinno Ci ułatwić zachowanie odpowiedniej masy ciała.

Zachęcam Ciebie do zapoznania się z artykułem: http://portal.abczdrowie.pl/piramida-zdrowego-zywienia.

Pamiętaj, że ważny jest również wysiłek fizyczny i odpowiednia motywacja.

Pozdrawiam serdecznie