Jak mam sobie poradzić z epizodycznym głodzeniem i objadaniem się?

Choruję na ED od 3 lat. Na początku tylko głodzenie się, później głodzenie z napadami wilczego głodu, wymioty. Następnie znowu głodzenie, krótko przed pobytem w szpitalu psychiatrycznym ponowne napady głodu wraz z wymiotami. Praktycznie cały rok 2010 do końca stycznia 2011 spędziłam w szpitalu psychiatrycznym. Przytyłam, mój stan psychiczny też się trochę poprawił. Teraz, 3 miesiące od pobytu w szpitalu, jest znowu źle. Na początku potrafiłam kontrolować swój głód, regularne posiłki, trzymałam wagę. Czułam się dobrze zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Od 2 miesięcy jest wprost tragicznie. Albo próbuję znowu głodować, albo mam napady głodu, których nie potrafię kontrolować, objadam się, jak mam okazję - wymiotuję. Ostatnio, przez 2 tygodnie urlopu, wymiotowałam codziennie, a waga poszła w górę o 3 kg. Jestem wykończona. Nie potrafię patrzeć na swoje 'spuchnięte' ciało. Czuję się 'brudna' i jest mi wstyd przed samą sobą, że nie potrafię się opanować. Wziąć w garść. Chcę w końcu zacząć jeść zdrowo i regularnie, a przy okazji zrzucić maksymalnie 5 kg, żeby czuć się dobrze w swoim ciele.

Niestety, nie mogę zwrócić się po pomoc do psychologa. Mamie nie mogę powiedzieć o tym, że znowu jest ze mną 'źle', ona jest przeciwnikiem psychologów, a mojego schorzenia nie potrafi zrozumieć. Zawsze udawała, że jest wszystko okay, a jak w końcu zobaczyła, że jednak jest źle, to wyzywała mnie od 'nienormalnych'. Z resztą rodziny jest tak samo. Nie mam u nikogo wsparcia. Do tego muszę dodać, że mieszkamy na wsi i nie mam możliwości dojeżdżać sama na terapię, chociaż ze względu na brak czasu. Dlatego muszę sobie poradzić sama. Tak dalej być nie może. Głodzenie, na przemian z objadaniem się i wymiotami. I muszę pozbyć się tych 5 kg.

Muszę jeszcze dodać, że znowu popadłam w depresję, z którą miałam też do czynienia przez ostatnie 3 lata. W szpitalu brałam tabletki antydepresyjne, w styczniu tego roku odstawiłam. Od czasu, jak zaczęłam się objadać i przytyłam ostatnie 5 kg, zaczęłam znowu mieć myśli samobójcze. Jedną próbę samobójstwa mam już za sobą. Proszę o pomoc. Jak mam sobie pomóc?! W dodatku nie bardzo wiem, jak się zdrowo odżywiać. Bardzo proszę o pomoc.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Byłoby bardzo dobrze, gdybyś jednak skorzystała z pomocy psychologa/psychiatry i powiedziała mamie o swoim problemie. Czasem w tego typu zaburzeniach potrzeba pomocy z zewnątrz, żeby pomóc sobie wszystko poukładać.
ED to stosunkowo nowe zaburzenie odżywiania, które nie jest jeszcze uwzględniane w klasyfikacji ICD. Jest bardzo częste, szacuje się, że dotyka 6-19% populacji. Dotyczy ono przeważnie osób, które mają problem z ogólnym przystosowaniem się. BED to nadmierne zamartwianie się o własną wagę oraz wygląd zewnętrzny. U osób zapadających na BED charakterystyczne są dwa okresy - okres ścisłej diety i okres patologicznego obżarstwa, które występują na zmianę i powodują dość istotne wahania wagi.
Nie napisałaś, ile aktualnie ważysz, co byłoby bardzo pomocne. Oto kilka wskazówek żywieniowych:
-> co najmniej 1300-1600 kcal/dobę,
-> regularnie spożywane posiłki, najlepiej 4-5 razy dziennie,
->śniadanie do godziny po przebudzeniu,
->kolacja na ok. 3 godz. przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe,
->co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
->wyklucz nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych
->jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
->ogranicz produkty mączne - pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki.
Bardzo dobrze byłoby, gdybyś dołączyła aktywność fizyczną, np. w postaci ćwiczeń aerobowych, do wyboru którykolwiek ze sportów: bieganie, pływanie, rower, rolki, skakanka, stepper itp. (pamiętaj o rozciąganiu!).
Dodatkowo oczywiście ćwiczenia na poszczególne partie ciała (brzuch, nogi, ramiona) - na początku półbrzuszki (proste i skośne), nożyce, pompki, wymachy nóg, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minute. Ćwiczenia pomogą zająć czas, który mógłby być przeznaczony na objadanie się, a jednocześnie wpłyną pozytywnie na wygląd i samopoczucie.
Spróbuj dokładnie rozpisywać swój plan dnia - godzinę i skład posiłków, a następnie go realizować. Bardzo dobrze byłoby jednak, gdybyś była pod stała kontrolą specjalisty.
Pozdrawiam