Jak mam zdrowo i szybko schudnąć ok 15 - 20 kg?

Witam, Mam 15 lat i ważę za dużo :( Mianowicie ważę ok 72 kg. Mój wzrost to 173-174. Ograniczam słodycze, o szkoły chodzę i wracam na piechotę. W lato jeżdżę na rowerze. Proszę o poradę.

Witaj,

Po pierwsze faktycznie Twoja waga jest za wysoka, ale nie aż tak bardzo (BMI na siatkach centylowych znajduje się  na 90 centylu, co oznacza, że jest na granicy normy - nadwaga zaczyna się od 90 centyla). Schudnięcie 20 kg oznacza, że miałabyś niedowagę (BMI poniżej 10 centyla), więc absolutnie odradzam. Wg mnie powinnaś pozbyć się ok. 10 kg, wtedy Twoje BMI byłoby na 50 centylu, czyli waga byłaby odpowiednia do wzrostu.

Pytasz jak zdrowo i szybko pozbyć się zbędnych kg. Otóż jeżeli szybko to niezdrowo i odwrotnie. Najkorzystniejsze dla zdrowia, a także najskuteczniejsze jest powolne pozbywanie się  kg - od pół do 1 kg tygodniowo. Jeżeli więc chcesz zrzucić 10 kg to powinnaś zaplanować to na 20 tygodni.

Jak to zrobić? Przede wszystkim powinnaś stosować zdrowe nawyki żywieniowe i aktywny styl życia.
Poniżej kilka wskazówek.
Jedz regularnie, 5 razy dziennie, najlepiej co 3 godziny, staraj się jeść codziennie o tej samej porze. Należy jeść często, ale w niewielkich ilościach. Zacznij od pożywnego śniadania (nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka), kolejne posiłki to II śniadania, obiad (najlepiej ciepły), podwieczorek i kolacja (lekka, najpóźniej 2 godziny przed snem)

Wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia.
Jedz produkty pełnoziarniste (pieczywo razowe, naturalne płatki zbożowe tj. owsiane, grube kasze tj. gryczana, pęczak, ciemne makarony). Połowę miejsca na Twoim talerzu powinny zajmować warzywa, w zasadzie bez ograniczeń możesz jeść surowe warzywa, z gotowanych unikaj ziemniaków, marchewki i buraków. Jedz owoce, ok. 300 g dziennie (mniej więcej tyle co 2 jabłka). Z mleka i przetworów wybieraj te o obniżonej zawartości tłuszczu: jogurt naturalny, kefir, maślanka, twaróg chudy lub półtłusty. Ser żółty jedz ostrożnie, gdyż jest bardzo kaloryczny. Z mięs wybieraj chude tj. pierś z kurczaka / indyka. Jedz ryby, jaja i rośliny strączkowe. Z tłuszczów używaj oleje roślinne, również ostrożnie. Więcej szczegółów na:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...
Unikaj tego, co dostarcza jedynie tzw. pustych kalorii. Nie jedz: hamburgerów, pizzy, frytek, słodyczy, pieczywa drożdżowego (np. drożdżówek), słonych przekąsek (chipsów, paluszków, krakersów), słodkich napojów gazowanych. Ogranicz spożycie ziemniaków, białego pieczywa, naleśników, pierogów, białego makaronu, białego ryżu, słodzonych jogurtów.
Pij dużo wody, jeżeli pijesz herbatę/kawę to nie dodawaj cukru, nie pij słodzonych soków, które są kaloryczne
Bądź aktywna fizycznie. Szukaj okazji do ruchu. Bardzo korzystny jest np. szybki marsz, pływanie, taniec, ćwiczenia na siłowni / fitness. Wybierz aktywność, którą lubisz. Zaleca się, aby być w ruchu minimum pół godziny dziennie, lepiej godzinę. Pamiętaj, że w aktywności bardzo ważna jest systematyczność.
Wysypiaj się, minimum 8 godzin dziennie. Najlepiej jest kłaść się spać nie później niż o 23.00. Dzięki temu będziesz bardziej wypoczęta, będziesz miała więcej siły i motywacji, Twój nastrój będzie lepszy.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę wytrwałości:)

Agnieszka Kuczewska