Jak mam zwiększyć swoją wagę o 2 kg, nie zmieniając za bardzo wyglądu?

Mam 12 lat, 156 cm, 43 kg. Podczas wakacji schudłam 10 kg. Chodzę na basen parę razy w tygodniu. Chcę nadal brać udział w sekcji pływackiej, więc zrobiłam badania sportowca. Wyniki wyszły pomyślnie, ale stwierdzono niedowagę ok. 2 kg. Na początku nie przejmowałam się tym i nadal myślałam jakby tu jeszcze schudnąć, ale potem nauczyciele zwrócili mojej mamie uwagę, że w ogóle się nie uśmiecham i jakoś marnieję w oczach. Tata nawet powiedział, że utraciłam masę mięśniową i wyglądam jak szkielet. Mam w miesiąc przytyć 2 kg, a moja waga wciąż stoi, chociaż ostatnio jem znacznie więcej, a czasem nawet boli mnie brzuch od jedzenia. Teraz moja figura nie wygląda najlepiej, nie podoba mi się. Mam lekko wypchany brzuch i więcej tłuszczu. Jak mam zwiększyć swoją wagę o 2 kg, nie zmieniając bardzo wyglądu?

Lek. Marta Hat

Dziękujemy za zadanie pytania.

Błędnie przyjmuje się, że osoby zbyt chude powinny zajadać się słodyczami i potrawami tłustymi. Podstawą są produkty pełnowartościowe i odpowiednie łączenia produktów.

Radziłabym nie jeść słodyczy, a zamiast tego pieczywo pełnoziarniste, płatki, np. musli - najlepiej z nabiałem, pestki. Ponad to, jajka, mięso, owoce, nasiona roślin strączkowych, produkty sojowe.

Korzystne połączenia to przede wszystkim pełnoziarniste produkty zbożowe (kasze, makaron razowy, ciemne pieczywo, musli) z nabiałem - powstają wtedy korzystne połączenia aminokwasów, które tworzą białko. Ważne jest też jedzenie często, najlepiej 6 posiłków w ciągu dnia.

Jeżeli zastosuje Pani normalne zasady zdrowego żywienia, jakie opisuje piramida żywienia waga na pewno wzrośnie - a jej wartość na pewno prawidłowa. By wzrost wagi nie był związany z niepożądanymi skutkami, jakich się Pani boi, proszę utrzymywać aktywność fizyczną. Polecam www.abccwiczenia.pl