Zapytaj lekarza

7 3 6 , 1 1 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak mogę interpretować wyniki badań na boreliozę?

20.10.2009 r. zrobiłem badania na boreliozę. Wyniki to: Anty-Borelia IgG - 0,780 index - zakres wartości ref.: wynik dod. >+ 1,1, wynik wątpl. 0,800 - 1,099, wynik ujemny poniżej 0,800; Anty - Borelia IgM - 3,337 index - zakres wartości ref.: jak wyżej.

Lekarz przepisał mi antybiotyk (nazwy nie pamiętam) przez okres 20 dni. Po 7 dniach od zakończenia kuracji antybiotykowej zrobiłem ponowne badania i następne wyniki to: Anty- Borelia IgG 1,032 index; Anty-Borelia IgM 2,274 index, przy zakresach ref. jak wyżej. Nadmieniam, że badania krwi robiłem dopiero po pojawieniu się rumienia w miejscu, skąd usunąłem kleszcza.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Antykoncepcja po

Niestety, czasami niektóre metody zabezpieczenia przed ciążą zawodzą, może dojść do pęknięcia prezerwatywy lub kobieta zapomni o tabletce antykoncepcyjnej. Coraz częściej mówi się o antykoncepcji awaryjnej, która jest określana również jako antykoncepcja ?po? czy antykoncepcja ratunkowa.

Lek. Izabela Brym
60 poziom zaufania

Witam.

Pana wyniki świadczą o świeżej infekcji krętkami Borrelia, co w połączeniu z wystąpieniem objawów (rumienia) potwierdza boreliozę wczesną. Lekarz postąpił właściwie, przepisując antybiotyk (brał go Pan odpowiednio długo). Po leczeniu wyniki poprawiły się, poziom przeciwciał "wczesnych", czyli IgM, uległ zmniejszeniu.

Wzrost miana przeciwciał w klasie IgG nie jest niczym niepokojącym (mogą utrzymywać się we krwi przez kilka, kilkanaście lat pomimo pełnego wyleczenia i świadczą tylko o przebytej chorobie). Powinien Pan oznaczyć jeszcze raz poziom przeciwciał 6 miesięcy od zakażenia. Jeśli stężenie przeciwciał w klasie IgM będzie nieoznaczalne, będzie to oznaczać pełne wyzdrowienie.

Lekarz na Oddziale I wewnętrznym i nefrologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy