Jak mogę obliczyć dni płodne przy nieregularnych miesiączkach?

Witam! Od dość długiego czasu staram się z mężem o dziecko, ale nie udaje nam się, ponieważ mam dość nieregularne miesiączki. Nie umiem obliczyć sobie dni płodnych, mierzę temperaturę ciała, ale kreska skacze tylko o jeden stopień i nie umiem zbytnio zinterpretować wyniku, obserwuję śluz i też zbytnio nie wiem dokładnie, kiedy są dni płodne. Teraz dostałam okres 28.11.2010, poprzedni miałam 27.10.2010, a jeszcze poprzedni 20.09.2010, 18.08.2010. Prosiłabym o pomoc w obliczeniu dni płodnych, długość miesiączki trwa od 5 do 6 dni. Z góry dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
W Pani przypadku, mimo że długość cyklu nie wynosi za każdym razem tyle samo dni, miesiączki wypadają dość regularnie, z dokładnością do tygodnia. O długości cyklu decyduje moment pojawienia się owulacji - okres między owulacją a miesiączką jest dość stały i wynosi ok. 14 dni.
Okres płodny to dwa-trzy dni poprzedzające owulację. Może się go Pani spodziewać w dwa-trzy tygodnie od pierwszego dnia miesiączki. Niestety samym mierzeniem temperatury nie zidentyfikuje Pani okresu płodnego, gdyż skok następuje już po owulacji, a więc wraz z końcem okresu płodnego.
Pomiary temperatury mogą natomiast służyć do nauki rozpoznawania objawów dni płodnych. W czasie dni płodnych śluz staje się bardziej ciągnący, przezroczysty i obfitszy, a libido Pani (a często i partnera!) wyraźnie wzrasta w ciągu tych dni.
Może Pani zacząć obserwować swój cykl codziennie i zapisywać wyniki obserwacji, służą do tego specjalne kalendarzyki. Pomaga to lepiej zrozumieć cykl i towarzyszące mu objawy oraz poznać swoje ciało.
Polecam też moją odpowiedź na inne pytanie.

Pozdrawiam serdecznie!