Jak mogę pomóc mężowi, który cierpi na depresję?

Witam. Mój mąż choruje od 10 lat na… no właśnie, na co? Cały czas był leczony lekami psychotropowymi - stwierdzono schizofrenię. Mąż po próbie samobójczej trafił do szpitala z chorobami psychicznymi i tam lekarz powiedział mi, że mąż był źle leczony, ma depresję a nie schizofrenię!

Nie wiem jak rozmawiać z mężem, brakuje mi już argumentów, które bym mogła mówić, aby mąż odnalazł sens życia. Twierdzi że wszystko zepsuł, wszystkich krzywdzi i że jest złym człowiekiem co jest nieprawdą. Jak mu pomóc, aby uwierzył, że jest bardzo wartościowym człowiekiem i mógł walczyć o zdrowie, jak z Nim rozmawiać? Proszę o pomoc.

ponad rok temu

Witam!

Wszelką pomoc dla męża powinna zacząć Pani od ustalenia diagnozy- zachęcałabym do wizyty u psychiatry, który będzie mógł zaproponować odpowiednie dla męża leczenie farmakologiczne. Ważne jest także, aby mąż rozpoczął psychoterapię.

Z pomocą terapeuty będziecie mogli Państwo przepracować okres ostatnich 10 lat. Psychoterapia pozwoli uzyskać wgląd w to co nieświadome, a co blokuje prawidłowe funkcjonowanie męża. Podczas spotkań z psychoterapeutą mąż będzie mógł popracować nad poczuciem własnej wartości, motywacją, etc.

W codziennym funkcjonowaniu powinna Pani uświadamiać męża, że nie jest dla Pani ciężarem, że akceptuje Pani go takim jaki jest. Niestety depresja wymaga cierpliwości ze strony otoczenia, rodziny. Dla zdrowych członków rodziny objawy i zachowanie osoby z depresją często są irracjonalne, ale proszę pamiętać, że ta osoba naprawdę tak się czuje. Proszę pomyśleć także jak może Pani pomóc sobie - może powinna Pani rozważyć uczestnictwo w grupach wsparcia dla współmałżonków z depresją?

Pozdrawiam