Jak mogę pomóc mojej dziewczynie?

Witam. Piszę tutaj, bo bardzo martwię się staniem psychicznym mojej dziewczyny. Kompletnie nie radzi sobie ze stresem. Na każdą kłótnie reaguje bardzo emocjonalnie, cały czas płacze, a nawet robi sobie krzywdę. Uderza głową o ścianę, podłogę, szarpię się za włosy… Dużo z nią zacząłem rozmawiać na ten temat - powiedziała mi, że czuje się nikomu niepotrzebna, że praktycznie ma tylko mnie, a jakby mnie straciła to by sobie coś zrobiła. Rodzice wychowywali ją twardą ręką, za każde przewinienie była policzkowana. Dziewczyna ma 18 lat, teraz jej rodzice zaprzestali praktyk cielesnych, ale czuję, że w tym tkwi sedno jej stanu. Dzisiaj czarę goryczy przelała sytuacja przy moich rodzicach: troszkę się przy stole posprzeczaliśmy i uderzyła mnie ręką w twarz. Było to dla mnie wstrząsające, ona sama stwierdziła, że i tak lekko mnie uderzyła, bo od rodziców dostawała mocniej. Nie odzywałem się do niej, siedzieliśmy w moim pokoju, ją ta cisza doprowadziła do histerii, ponownie zaczęła płakać i uderzać głową o ścianę . W końcu ją uspokoiłem, mocno przytuliłem i zacząłem ją przekonywać, że nadal ją mocno kocham. Boję się jednak, że w końcu coś sobie zrobi. Jak jej mogę pomóc?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witaj!

Twoja dziewczyna wychowywała się i dorastała w rodzinie o bardzo surowych zasadach. W związku z tym przejęła te zachowania i wzorce, jakich nauczyli ją jej rodzice. Być może nie zna innego sposobu poradzenia sobie ze swoimi emocjami. Domyślam się, że skoro rodzice stosowali wobec niej kary cielesne, to wpłynęło to teraz negatywnie na jej emocje i zachowanie.

Świetnie, że trafiła na taką osobę jak Ty, która doceniła ją, zobaczyła jej zalety i wybrała. Jeśli jesteś zdecydowany, mimo tego incydentu, nadal z nią być, to przede wszystkim musisz pokazać jej, w jaki inny - niż dotąd stosowała - sposób można sobie poradzić ze swoją złością, w jaki inny sposób można rozmawiać czy rozwiązywać problemy. Może być jednak tak, że to zadanie będzie dla Ciebie zbyt trudne i Twoja dziewczyna będzie potrzebowała pomocy specjalisty.

Doświadczenia jakie mamy z dzieciństwa mają zazwyczaj bardzo duży wpływ na nasze późniejsze życie. Myślę, że najlepszym wyjściem byłoby przekonać dziewczynę, aby jak najszybciej poszła do psychologa. Dzięki tym wizytom nauczy się inaczej zachowywać w trudnych sytuacjach, być może również psycholog pomoże jej uporać się ze swoją przeszłościa, bardziej też uwierzy w siebie.

Pozdrawiam serdecznie.