W jaki sposób mogę pomóc swojej partnerce w trudnych momentach?

Witam. Przychodzę zdesperowany z dość ciężką dla mnie sprawą. Niestety nie mogę skierować się z nią do specjalisty na ten moment, więc pozostało mi spytać tutaj. Mam przyjaciółkę, jeśli to istotne jest to moja była dziewczyna, która zerwała ze mną właściwie właśnie ze względu na to, co się z nią dzieje. Jak to ona to określiła, wyzbyła się całkowicie empatii, przestała odczuwać emocje, zamknęła się na prawie każdego i ma dni w których praktycznie cały dzień śpi. Rozmawiamy dość często o tym jak się czuje i wspominała ona kilka razy, że chciałaby naprawdę zacząć normalnie czuć, móc naprawić niektóre rzeczy, chociażby relacje ze mną, jednak wspomniała że uruchomił się u niej "mechanizm obronny" i kiedy próbuję się do niej zbliżyć, momentami mnie odpycha. Myślałem przez jakiś czas, że może ona wcale nie chce pomocy i udaje, ale po rozmowach z nią, widziałem że jest jej ciężko z tym wszystkim. Nie ukrywam, jest ona dla mnie bardzo ważna, pomogła mi w najgorszym okresie mojego życia i boli mnie gdy widzę, że sama cierpi teraz. Powiedziałem jej już, że jestem gotowy na poświęcenie temu czasu i jestem świadomy, że nie przyjdzie to wszystko z dnia na dzień. Powiedziała że dobrze i że sama postara jakoś otworzyć się na mnie, wydaje mi się że zaczęła mówić mi więcej o swoim samopoczuciu od tamtej pory. Więc moje pytanie do tej całej sytuacji to, co mogę zrobić żeby pomóc jej w tym bardziej? Daję jej wsparcie, jestem dla niej kiedy potrzebuje, spotykam się z nią kiedy tylko mam czas i możliwość dojazdu (mieszka w okolicach mojego miasta), teraz będę widywał się z nią częściej, za kilka miesięcy, będziemy widywać się praktycznie codziennie. Z góry dziękuję za pomoc, pozdrawiam.

Mgr Aneta Dom Psychologia

Dzień Dobry,

Pana przyjaciółka prawdopodobnie potrzebuje pomocy specjalisty. Opisane przez Pana objawy mogą świadczyć o zaburzeniach nastroju, jednak taką diagnozę stawia lekarz. Ponieważ wizyta jest obecnie niemożliwa, chciałby Pan samodzielnie wesprzeć bliską osobę. Podjął Pan dobry krok, wykazując się cierpliwością i zrozumieniem. Może Pan nadal oferować swoje wsparcie “jestem tutaj, gdybyś czegoś potrzebowała” i zaoferować pomoc, gdyby przyjaciółka zechciała odwiedzić lekarza lub psychologa. Proszę jednak pamiętać, że nie na wszystko mamy wpływ i czasem, mimo chęci i gotowości, nie jesteśmy w stanie komuś pomóc, szczególnie gdy spotykamy się z odrzuceniem. W tak trudnym czasie, ważne aby zadbał Pan również o siebie, zatroszczył się o własne samopoczucie i emocje. Gdy pomagamy innym, czasem sami opadamy z sił i nie można wtedy bagatelizować np. zmęczenia, obniżenia nastroju czy silnego stresu.

Wysłał Pan zapytanie już dłuższy czas temu, mam nadzieję, że sytuacja się poprawiła.

Życzę wszystkiego dobrego.