Jak mogę schudnąć? Mam 12 lat

Witam, Mam 12 lat, mam 156 cm wzrostu i ważę 55 kg! Chciałabym schudnąć 6 kg tak w 3 miesiące. Nie chcę się głodować czy coś. Chciałabym się też zapytać jakie mogłabym wykonywać ćwiczenia podczas odchudzania. Jestem średnio aktywna fizycznie, mam 4 h tygodniowo wf i półtorej godziny koszykówki. Bardzo proszę o odpowiedź.

1 dzień powszedni: 6:50 śniadanie płatki z mlekiem 2,00 % 10:00 kanapka z szynką i serem żółtym lub paczka musli 15:40 obiad ziemniaki, stek i buraki 16:30 jakiś owoc np. pomarańcza 18:00 kolacja 2 kromki chleba razowego z masłem, sałatą i pomidorem 1 dzień w weekend 8:00 śniadanie płatki z mlekiem 13:30 obiad ziemniaki, kotlet i mizeria 16:00 jakiś owoc lub jogurt 18:30 kolacja jajecznica z pomidorami

Witaj,

Twoja aktualne BMI (22,6) na siatkach centylowych znajduje się na poziomie 90 centyla, czyli na granicy normy (powyżej 90 centyla zaczyna się nadwaga). W sytuacji, gdy pozbędziesz się 6 kg Twoje BMI znajdzie się 75 centylu, czyli to jest dobra decyzja. Również zakładasz rozsądne tempo utraty masy ciała - 2 kg na miesiąc, czyli pół kg na tydzień.

Tak jak wspomniałaś ważna jest zarówno dieta, jak i zwiększenie aktywności fizycznej. Zaleca się, aby minimum pół godziny być w ruchu. Wybierz aktywność, którą lubisz, bo bardzo ważna jest systematyczność. Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na stronie: http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia

Natomiast jeżeli chodzi o nawyki żywieniowe, które trzeba zmienić na stałe, a nie tylko na czas redukcji wagi, to ważne są:
- regularność - powinno się jeść 5 posiłków, średnio co 3 godziny - tu musisz trochę zmienić godziny posiłków, masz albo trochę za długie, albo za krótkie przerwy
- wybór produktów zgodny z piramidą zdrowego żywienia. Zwróć uwagę, aby produkty zbożowe, które wybierasz były pełnoziarniste, np. płatki naturalne zbożowe (owsiane), pieczywo razowe lub graham, ryż naturalny, makaron ciemny, grube kasze tj. gryczana. Ziemniaki powinnaś jeść niezbyt często. Jedz dużo warzyw. Z mięs wybieraj chude, unikaj kotletów i wszystkiego w panierce.
- rezygnacja z produktów niepożądanych tj. fast food, chipsy, słodycze, gazowane napoje słodzone - nie widzę tych produktów w Twoim jadłospisie, więc prawdopodobnie je wyeliminowałaś
- płyny - pij dużo wody, minimum 1,5 l dziennie

Wprowadzenie tych zmian w połączeniu ze zwiększoną aktywnością fizyczną na pewno przyniesie pożądane efekty. Oczywiście o wszystkim porozmawiaj z rodzicami i poproś o wsparcie.

Pozdrawiam Cię serdecznie