Jak może schudnąć sportowiec?

Mam 14 lat i jestem zawodowym sportowcem. Trenuję pływanie od 4 lat. Przy wzroście 175 cm ważę 70 kg. Jestem dobrze umięśniona. Chciałabym schudnąć choćby do 65 kg. Zażywam odżywki na regenerację mięśni. Jem owoce i warzywa. Ciężko trenuję. Rano pływam koło 3 km, a popołudniu około 5/6 km. 3 razy w tygodniu mam siłownię i raz aerobik. Mój trener uważa, że gdybym trochę schudła, to lżej by mi się pływało. No, ale to nie jest łatwe! Staram się nie jeść słodyczy i jeść regularne posiłki. Proszę o pomoc, jak mogłabym schudnąć? Z góry dziękuję.
14 LAT ponad rok temu

Witam!

Po części Twoja masa ciała wynika z dobrze rozwiniętej tkanki mięśniowej. Mięśnie ważą więcej, niż tkanka tłuszczowa, co wpływa na zwiększenie całkowitej masy ciała.

Pamiętaj, aby wybierać:
1. mięso, nabiał - odtłuszczone;
2. napoje - bez dodatku cukru;
3. warzywa - bez ograniczeń;
4. owoce - z ograniczeniem;
5. tłuszcze - jeśli margaryny, to typu light, unikamy smażenia, oleje i oliwę dodajemy jako dodatek (niewielki) do sałatek i surówek;
6. węglowodany - złożone, czyli zawarte w pieczywie pełnoziarnistym, ciemnym, w razowym makaronie, brązowym ryżu i gruboziarnistych kaszach; należy natomiast unikać węglowodanów prostych, które występują w: białym pieczywie, chipsach, łakociach, fast foodach;
7. wyeliminować należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Jeśli chodzi o słodycze, to proponowałabym zdrowsze zamienniki i są to:
- galaretki owocowe,
- kisiele (wyporcjowane), zdrowsze jeśli dodamy do nich np. starte jabłko,
- batony zbożowe (typu muesli),
- sorbety owocowe,
- koktajle mleczno-owocowe,
- musy owocowe,
- kakao na odtłuszczonym mleku,
- cukierki na bazie słodzików,
- lody śmietankowe (wyporcjowane) bez dodatków.
Nie polecam czekolad typu light - czasem zawierają nawet więcej kilokalorii niż czekolady tradycyjne.

Pozdrawiam ciepło!