Jak można pomoc osobie w bardzo bardzo ciężkiej depresji?

Jak mozna pomoc osobie w bardzo bardzo ciężkiej depresji która nie wstaje z łóżka nie myje się, trzeba ją karmić, załatwia się w pampersa. Z tego co wiem miała elektrowstrzasy była kilkanaście razy hospitalizowana, ale lekarze odradzaja szpital bo to tylko pogarsza sprawę. Osoba ta ma oczywiście psychoterapię (obecnie cbt, wcześniej inne) od 4 lat. Tyle samo czasu trwa psychoterapia. Jednak odkąd zachorowała to od tamtej pory nie myje się nie wstaje i trzeba się nią zajmować. Fizycznie jest zdrowa,co robić?

Dzień Dobry Pani,

Dziękuję Pani za kontakt i za podzielenie się swoimi wątpliwościami.

Dla Osoby w stanie depresyjnym, potrzebna jest obecność bliskiej Osoby wspierającej, która przez swoją obecność i troskę już jest bardzo pomocna.

Fundamentalnym jest, by Osoba sprawująca opiekę, w sposób umiejętny zadbała o Siebie, sięgając po wsparcie fizyczne/psychiczne/mentalne/duchowe do Osób z zewnątrz.
By nie pozostawała sama z tą opieką, w tej opiece - w trosce o swoją kondycję psychiczną/fizyczną..., po to by miała siły i energię, by pomóc Osobie chorej.
Wskazane są spotkania ze Znajomymi, sprawianie sobie małych przyjemności, regenerujący siły witalne wyjazd, oraz nie zaniedbywanie aktywności fizycznej w formie spaceru, szybkiego marszu.

Przydatne byłoby dla Osoby opiekującej się, nabycie umiejętności radzenia sobie ze stresem, poprzez techniki relaksacyjne/medytacyjne.

Odpowiadając na Pani pytanie, co robić? zachęcałabym Panią do skonsultowania/porozmawiania na ten temat z Lekarzem prowadzącym Pacjentkę, który zna Panią i Jej historię leczenia.

Z przesłaniem dla Pani Tego, Co jest teraz najbardziej potrzebne!

irena.mielnik.madej@gmail.com tel. 502 749 605

Witam, leczymy ciężkia depresje lekami bądź elektrowstrząsami. Psychoterapię stosujemy w lżejszych depresjach bądź jako metodę wspomagająca. Stan chorej jest ciężki wiec radze kontakt z psychiatra. Niektórzy psychiatrzy zgadzają się na wizyty domowe. Pozdrawiam i zycze powodzenia.