Jak można potwierdzić lub wykluczyć endometriozę?

Jak można potwierdzić lub wykluczyć endometriozę? Na podstawie usg, tomografii i wywiadu ( 2 c.c.) jest podejrzenie endometriozy (wykryta zmiana lita w powłokach brzusznych). Brak typowych dolegliwości bólowych i innych. Jakie inne badania (poza biopsją) mogłyby potwierdzić lub wykluczyć tą chorobę?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Najczęściej za pomocą laparoskopii lub w czasie laparotomii z biopsją. Mniej precyzjyjną metodą jest punkcja zatoki Douglasa i zaaspirowanie z niej krwi (kuldocenteza), co przed laty było istotnym kryterium rozpoznania. Stosowane są także nieinwazyjne metody diagnostyczne USG i MRI. Niestwierdzenie ognisk endometriozy w tych badaniach nie wyklucza choroby, ponieważ niekiedy są one zbyt małe lub w ten sposób umiejscowione, że jest to niemożliwe. U wielu kobiet z endometriozą podniesiony jest poziom CA-125, który jest nieswoistym markerem.