Jak reagować na agresję dziecka z zespołem Aspergera?

Witam,

w tym roku rozpoczęłam prace jako asystentka dziecka z Zespołem Aspergera, bardzo zależy mi by więcej się dowiedzieć o tym syndromie, jednak internet nie dostarcza wystarczających informacji. Bardzo chciałabym móc "dobrze" reagować na jego zachowania, dlatego proszę o polecenie książek, które pomogły by mi go lepiej zrozumieć. Proszę mi również podpowiedzieć jak mogę mądrze reagować na jego złość, by nie zrobić mu krzywdy na oczach klasy. Chodzi mi dokładnie o to, by móc pokazać mu, że robi coś źle, ale w taki sposób, by ktoś z klasy mu później nie dokuczał. Z chłopcem dużo pracowano, co widać w jego zachowaniu, chciałabym być kimś, kto pomoże mu iść dalej, a nie osobą, która z braku doświadczenia zaprzepaszcza jego już wypracowane zachowania.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Pierwsze objawy autyzmu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są jego pierwsze objawy.

Witam;)

Trudno poradzić Pani jak reagować w trudnych dla dziecka sytuacjach, nie wiedząc jakie to są sytuacje. Niestety, aby poradzić coś sensownego i adekwatnego, dobrze jest wiedzieć, na czym te zachowania polegają i co je wywołuje, a później albo tych sytuacji unikać, albo przygotowywać na nie dziecko, np. w trakcie indywidualnej terapii w domu. Dobrze jest również poradzić się osoby, która diagnozowała dziecko;)

Literatura, którą mogę polecić to: Firth U.( red.): „Autyzm i zespół Aspergera”, wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, Atwood T.: „Zespól Aspergera”, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK, 2006, Winter M.: „Zespół Aspergera, co nauczyciel wiedzieć powinien”, Wydawnictwo Fraszka, 2006, Tannet D.: „Urodziłem się pewnego błękitnego dnia. Pamiętniki nadzwyczajnego umysłu z zespołem Aspergera”, Wydawnictwo Czarne, 2010, Pasterny H.: „Tandem w szkocką kratę”, Wydawnictwo Credo 2010. :)

Pozdrawiam

Pedagog w poradni psychologiczno-pedagogicznej w Bydgoszczy.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty