Jak najlepiej zaplanować odchudzanie?

Witam, mężczyzna, wiek 25, wzrost 188 cm, waga 118 kg. Tryb życia siedzący, nieregularne posiłki, głównie "na mieście", do tego duża dawka kawy i słodyczy (około 2-3 batony czekoladowe dziennie) oraz napoje gazowane. Do tej pory nie stosowałem diety, latem próbowałem zrzucić kilka kilogramów codzienną jazdą na rowerze (około 40 min.), co skutkowało utrzymaniem masy ciała. Obecnie znów przybieram na wadze - około 2 kg miesięcznie. Brak osób skłonnych do otyłości w rodzinie. Nie zasięgnąłem do tej pory opinii lekarskiej, wydaje mi się, że przy tak dużej ilości spożywanych słodyczy może grozić mi cukrzyca. Przykładowy jadłospis: śniadanie godzina 8:30 - 2 kajzerki, masło, szynka, ser, herbata, 2 łyżeczki cukru (trzcinowy), po śniadaniu baton czekoladowy; obiad godzina 13-16: pierś z kurczaka, ziemniaki, surówka, popijane szklanką coca-coli; podwieczorek 18:00 duża kawa, 2 łyżeczki cukru (trzcinowy), baton czekoladowy lub ciastko; kolacja 22:00 - 2 parówki, kajzerka z masłem i serem żółtym. Śpię w godzinach 2-8, brak chorób przewlekłych. Proszę o informację, jak należy zaplanować odchudzanie, zależy mi na stałym efekcie. Chciałbym zrzucić 20 kg w około 5-6 miesięcy.

Witam!

Przede wszystkim należy zacząć od odstawienia wszystkiego, co dostarcza niepotrzebnych, tzw. pustych kalorii, a więc: słodyczy, słonych przekąsek, słodzonych napojów gazowanych, dań typu fast food, dań gotowych do spożycia oraz wszelkich potraw smażonych.

Drugim krokiem jest zaplanowanie sobie godzin posiłków - godziny te powinny być stałe. W ciągu dnia należy zjeść 5 posiłków w odstępach 3 godzin (kolacja nie później niż 3 godziny przed snem). Między nimi nie można niczego pojadać.

Zaleca się wypijanie ok. 2 litrów niegazowanej wody dziennie.

Produkty, które powinno się wybierać, nie powinny zawierać dużych ilości tłuszczu (informacje o zawartosci składników odżywczych znajdzie Pan na opakowaniach produktów). Zaleca się spożywnie dużych ilości błonnika, który zawarty jest w takich produktach jak: pieczywo pełnoziarniste, świeże warzywa, otręby pszenne, płatki owsiene, kasze, makaron razowy.

W co najmniej 4 posiłkach w ciagu dnia powinien się znaleźć dodatek warzywny.

Oczywiście nie można zapomnieć o aktywności fizycznej, która jest kluczem do redukcji masy ciała.

Stosując tych kilka rad, będzie Pan w stanie trwale chudnąć w tempie ok. 1 kg tygodniowo.

Pozdrawiam