Jak najlepiej zbadać trzustkę?

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie trzustki i jej prześwietlenia. Czy lepszym wyborem okaże się tomografia komputerowa czy rezonans? Czy podanie kontrastu jest zawsze konieczne? Pozdrawiam!

Witam,

brak informacji z jakiego powodu ma być wykonane badanie obrazowe czy wcześniej były wykonywane badanie USG j .brzusznej oraz diagnostyka laboratoryjna lipaza, amylaz.

Musi mieć Pan na uwadze, że wykonanie diagnostyki TK wiąże się posiadania skierowania na w/w badanie.

Co do Pana pytania najlepszym wyborem jest TK co do kontrastu decyduje lekarz radiolog w czasie badania.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

W pierwszej kolejności nie wspomniał Pan, z jakiego powodu chce wykonać badania. Czy w rodzinie wystąpiły jakieś poważne zaburzenia ze strony tego narządu, bądź odczuwane są niepokojące objawy, które mogłyby świadczyć o pewnej chorobie.

Istotne są takie dolegliwości, jak: silne bóle nadbrzusza promieniujące do pleców, wzdęcia, nudności, wymioty, czy zażółcenie skóry.

Podstawowym badaniem mogącym częściowo wykluczyć poważniejsze choroby jest USG jamy brzusznej. Ponadto warto oznaczyć poziom amylazy, lipazy oraz prób wątrobowych w surowicy krwi.

Tomografia komputerowa jest dokładniejszym badaniem, pozwalającym wykryć najmniejsze nieprawidłowości w obrębie narządu wewnętrznego. Zazwyczaj przeprowadza się taką diagnostykę z użyciem środka kontrastowego, aby uzyskać precyzyjny obraz. Jednakże o takiej możliwości może zadecydować wyłącznie lekarz wystawiający skierowanie bądź nadzorujący badanie.

Zalecamy w razie wszelkich wątpliwości konsultację u lekarza internisty lub gastrologa. Specjalista po przeprowadzonym wywiadzie będzie mógł wybrać właściwe kroki postępowania.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-trzustki

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-trzustki-charakterystyka-narzadu-rodzaje-chorob-i-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/bol-trzustki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.