Jak najlepiej zbadać trzustkę?
Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie trzustki i jej prześwietlenia. Czy lepszym wyborem okaże się tomografia komputerowa czy rezonans? Czy podanie kontrastu jest zawsze konieczne? Pozdrawiam!

MĘŻCZYZNA, 23 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowny Panie,
W pierwszej kolejności nie wspomniał Pan, z jakiego powodu chce wykonać badania. Czy w rodzinie wystąpiły jakieś poważne zaburzenia ze strony tego narządu, bądź odczuwane są niepokojące objawy, które mogłyby świadczyć o pewnej chorobie.
Istotne są takie dolegliwości, jak: silne bóle nadbrzusza promieniujące do pleców, wzdęcia, nudności, wymioty, czy zażółcenie skóry.
Podstawowym badaniem mogącym częściowo wykluczyć poważniejsze choroby jest USG jamy brzusznej. Ponadto warto oznaczyć poziom amylazy, lipazy oraz prób wątrobowych w surowicy krwi.
Tomografia komputerowa jest dokładniejszym badaniem, pozwalającym wykryć najmniejsze nieprawidłowości w obrębie narządu wewnętrznego. Zazwyczaj przeprowadza się taką diagnostykę z użyciem środka kontrastowego, aby uzyskać precyzyjny obraz. Jednakże o takiej możliwości może zadecydować wyłącznie lekarz wystawiający skierowanie bądź nadzorujący badanie.
Zalecamy w razie wszelkich wątpliwości konsultację u lekarza internisty lub gastrologa. Specjalista po przeprowadzonym wywiadzie będzie mógł wybrać właściwe kroki postępowania.
Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-trzustki
https://portal.abczdrowie.pl/choroby-trzustki-charakterystyka-narzadu-rodzaje-chorob-i-objawy
https://portal.abczdrowie.pl/bol-trzustki