Jak nauczyć 5-letnie dziecko korzystania z nocnika?

Załamana. Mam 5 latka ktory robi kupy do majtek. Nie mamy juz sił. Tlumaczymy, mowimy, mial 3 nocniki, z sikaniem nie ma problemow ale z kupa tak. mial badania wszystko ok--kupki zdrowe i tp. Nie wiem co z synem jest nie tak, nie krzyczymy, mowimy, prosimy--on ucieka lub sie schowa i zrobi do majtek---tylko wraca alby go przebrac. Od wrzesnia idzie do przedszkola---nie wiemy co robic. Wstyd---ja juz mam depresjęz tego powodu.;(

Każde dziecko ma swoje tempo rozwoju. Taka sytuacja może w rodzicach uwalniać różne emocje, to zrozumiałe. Być może wcześniej dziecko w jakiś sposób się zraziło do używania nocnika. Proszę spróbować zmienić miejsce ustawienia nocnika, niektóre dzieci nie lubią korzystać z niego w łazience. 5 letnie dziecko rozumie już wiele i jego umysł jest chłonny jak gąbka. Proszę tłumaczyć normalnie i spokojnie konieczność korzystania z toalety. Ta czynność ma się kojarzyć pozytywnie. I są nakładki na deskę sedesową, może warto skorzystać z tego sprzętu? Pewnie Pani spróbowała już wiele sposobów. Ale wychowywanie to ciągła praca. Każdy ze wspomnianych sposobów proszę wprowadzać powoli, niejednocześnie nakłaniać na nocnik i nakładkę. To może być jako ciekawostka, którą dziecko będzie chciało spróbować. Nasze zdenerwowanie udziela się też dziecku, więc pomimo przeciwności proszę uwalniać pokłady cierpliwości. Trzymam kciuki!

Mgr Jolanta WyĹźykowska

Witam

Wiele dzieci ma trudności z treningiem czystości.Proszę się nie martwić, niektóre dzieci potrzebują więcej czasu.Mogą Państwo spróbować systemu nagród,na kalendarzu(można go zrobić samemu) napisać dni tygodnia, uzgodnić z dzieckiem, że jak w ciągu tygodnia za każdym razem jak załatwi się na nocnik to zbiera uśmiechnięte buźki, jak się nie uda to warto go zachęcić do starania.Jak uda mu się uzbierać choćby 2 uśmiechnięte w tygodniu to w weekend otrzyma nagrodę(warto zapytać co by chciał, oczywiście nie musi być to drogie n.p wyjście na lody albo mała zabawka).Przy każdej próbie należy go pochwalić, żeby czuł, że odnosi sukces. Sugerowałabym też umówić się z psychologiem dziecięcym n.p w poradni psychologiczno-pedagogicznej, gdzie dzięki poszerzonej rozmowie z Panią i dzieckiem będzie mógł Państwu pomóc.

pozdrawiam
Kamila Jakubowska