Jak nauczyć cieszyć się życiem?

Witam. Mam pewien problem z moją psychiką, nie potrafię cieszyć się chwilą, martwię się wszystkim. Chodzi o to, że np. zaczyna się weekend, to ja już myślę o niedzieli wieczorem, kiedy będę musiał się uczyć. Siedząc w szkolę, myślę o tym co będę robił w domu. Będąc na lekcji gitary (którą kocham wręcz) nie potrafię się skupić bo myślę już na "zapas".Jestem nerwowy, ponury i niezbyt lubiany. Jak nauczyć się cieszyć życiem. Moja mama ma nerwicę, czy jest to dziedziczne?

Pozdrawiam.

Tę umiejętność pewnie chciałoby mieć wielu, wszak w życiu o życie chodzi. Warto, by przyjrzał się Pan tym chwilom, które udaje się Panu przeżyć najpełniej. dlaczego wykorzystał Pan w tamtym momencie maksimum tego, by cieszyć się życiem? co temu sprzyjało? co poprzedzało (co było przed), jak było w trakcie, z kim Pan był...? Spokojnie tez niech Pan spojrzy na "ciemną stronę księżyca" czyli dlaczego nie mógł Pan wysycić jakiejś chwili, momentu? co Panu utrudniało? Być może Pana myśli, obawy, przed czymś Pana chroniły (przed czym, po co, jaki jest motyw)? Może okazać się, że to co Pan uznaje za wadę, było Panu (lub jest) jakoś użyteczne i kiedyś się sprawdzało. Zachęcam Pana do psychoterapii, dzięki której będzie pan mógł trochę poszperać, poprzyglądać się i poeksperymentować z tym co chce Pan osiągnąć. Wszystkiego dobrego.

Jeśli Twoja mama choruje to znaczy, że potrzebuje pomocy. Może Ty jesteś tą pomocną osobą, może jest na Tobie duża odpowiedzialność i to nie pozwala Ci się skupić na teraźniejszości - stąd ciągłe zamartwianie?
Dziedziczna jest cecha osobowości, jaką jest neurotyczność, jednak bliski kontakt z matką może sprawiać, że "przesiąkasz" jej chorobą.
Zachęcam do kontaktu z psychologiem. Przeanalizujecie sytuacje, określicie Twoje potrzeby, objawy oraz skuteczne metody radzenia.
Pozytywną informacja w Twoim liście to fakt, że lubisz gitarę. Warto skupiać się na tym, co sprawia nam radość.
Pozdrawiam i powodzenia!