Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 1 0

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jak nauczyć dziecko, żeby ściągało majtki zanim usiądzie na nocnik?

witam. moj synek ma 2,5 roku od 2 tyg oduczam go od pampersow. synek jeszcze nie mowi jedynie kilka slow mama tata.. itd. synus od wczoraj sam juz biegnie i siada na nocnik robi siku probem w tym ze siada w majteczkach i robi siku przez majtki. moje pytanie brzmi jak go nauczyc zeby sciagal majteczki zanim siadzie na nocnik :) prosze o pomoc !! dziekuje z gory i pozdrawim :)
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu

Wychowanie a pewność siebie

Warto chwalić synka, za to, ze pobiegł na nocnik, dodając, że najpierw trzeba ściągnąć majteczki. Zachęcam także do częstszego pytania malca, czy chce siusiu- uda się Pani złapać moment, w którym pójdziecie razem i będzie mu Pani mogła wytłumaczyć, jednocześnie pokazując, kolejność działań. W uczeniu maluchów często także pomaga modelowanie- jeśli Pani się wstydzi, może tata malca pokazałby mu (parokrotnie) czynności wykonywane w toalecie?
Warto także pamiętać, że trening czyni mistrza i że czasem trzeba trochę czasu, aby wszystkie czynności spamiętać i wykonać (gdy potrzeba nagli;), a Maluszek dopiero się uczy.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0

Może Pani pokazać np. na lalce/misiu, w formie zabawy. Po kolei pokazać, jak lalka załatwia potrzeby fizjologiczne. ważny jest element zdejmowania majtek, by pokazać, że to istotne. Można tez obserwować synka i pomoc mu zdjąć majteczki, jak idzie się załatwić. nieoceniona bywa "pomoc" innego dziecka, które opanowawszy tą umiejętność mógłby być modelem do naśladowania, gdzie dziecko podpatrzy i zauważy ważne elementy w procesie wypróżniania (w tym wypadku zdjęcie majtek). Zatem jeśli macie okazję spędzić czas w towarzystwie innego dziecka i jego rodzica, które Pani syn będzie mógł naśladować, to będzie pomocne.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy