Jak nauczyć się budować relacje?

Moje życie miłosne to porażka, jestem osobą niezdolną do zbudowania tego typu relacji. Nienawidzę zakochanych par. Chodzę do psychoterapeuty dwa lata, ale jest coraz gorzej, bo odczuwam zazdrość i nienawiść do jego partnerki. W czasie sesji obrzucam ją wulgaryzmami i życzę jej śmierci. Boli mnie, że on to ma, a ja nie mam i nigdy nie będę mieć. Jest jakieś wyjście z tej sytuacji?

Zadaje Pani dobre pytanie - jak nauczyć się budować relacje? Mówi Pani o nienawiści, zazdrości i silnym pragnieniu bycia w związku. Pewnie są to tematy Pani rozmów z terapeutą. Nie będę w to wchodzić. Powiem jedno, nie znam lepszego sposobu na naukę, niż praktyka. Nauka jednak to coś w co wliczone są błędy, niewiedza, brak umiejętności. Zatem może warto pomyśleć po co związek i co jest dla Pani ważne w relacji partnerskiej, a potem powoli, bez presji praktykować. Terapia to wgląd, refleksja, trampolina do zmian, ale nie zastąpi działań. Czy na nie czas? Tego niestety nie wiem, ale życzę powodzenia. Joanna Marciniak