Jak nazywa się fobia polegająca na rozdrażnieniu z powodu odgłosów, oddechu i dotyku?

Jak nazwać rzadką fobię, w której u cierpiącego na nią występuje rozdrażnienie na odgłosy, oddech, czy dotyk konkretnych (dla mnie bliskich) osób? Mój terapeuta nie pamięta nazwy. Proszę o odpowiedz.
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Nadwrażliwość na dotyk, oddech czy odgłosy może świadczyć o zaburzeniach integracji sensorycznej. To, o czym Pani wspomniała, czyli rozdrażnienie z powodu odgłosów i oddechu, to raczej nie rodzaj fobii, a mizofonia albo inaczej SSSS (ang. Selective Sound Sensitivity Syndrome). Jest to rodzaj nadwrażliwości na dźwięki. Osoba chora na mizofonię reaguje silnie emocjonalnie na niektóre odgłosy (np. głośny oddech, chrapanie, mlaskanie, chrząkanie). Jest to negatywna reakcja emocjonalna połączona ze złością, lękiem i objawami charakterystycznymi dla reakcji „walcz albo uciekaj”. Osoba z mizofonią może nie tolerować różnej ilości dźwięków, przy czym najtrudniejsze do zniesienia są z reguły odgłosy wydawane przez najbliższych. Warto skorzystać z terapii w nurcie poznawczo-behawioralnym.
Pozdrawiam!