Jak obliczyć tydzień ciąży?

Witam serdecznie.
Chciałabym zapytać o to jak obliczyć tydzień ciąży. Mam 30 lat i od zawsze bardzo nieregularne miesiączki (co 46, 66 a nawet 72 dni) ostatnią miesiączkę miałam 23.10.2009 i od niedawna staram się o pierwsze dziecko i udało się:) 06.12.2009 zastosowałam test owulacyjny i wyszedł pozytywny (zatem mogę przypuszczać, że owulacja nastąpiła 07 lub 08.12 a do zapłodnienia doszło najpóźniej ok. 9.12.2009). Robiłam test ciążowy 20.12. i wynik był negatywny, 21.12 bardzo blada druga kreska, a 24.12 już wyszły dwie widoczne kreski. 28.12. byłam na badaniu krwi hcg i wyszło ponad 4 tys. (dokładnie nie pamiętam) czyli wg normy laboratorium 5-7 tydz. Tego samego dnia byłam u lekarza i z USG wyszło 4 tyg. i 4 dni (3mm) a z moich obliczeń ok. 3 tyg.
Proszę o informację jak obliczyć tydzień ciąży, tylko tak który to naprawdę tydzień. Wiem, że lekarze dodają 2 tyg od ostatniej @, ale w moim przypadku to się nie sprawdzi. I czy w wynikach krwi dodano te 2 tyg - bo to by się zgadzało 2 + 3 = 5. Proszę również o informację czy bóle podbrzusza i jajników (naprzemienne i nie cały czas) to normalne? Dostałam **** (lek podtrzymujący ciążę), nie plamię i nie krwawię.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Zarówno wynik badania USG, jak i pomiaru stężenia betaHCG we krwi, uwzględnia dodatkowy okres 2 tygodni, jaki mija zwykle od daty pojawienia się ostatniej miesiączki do zapłodnienia. Tak więc 28.12 była Pani w 5 tygodniu ciąży (data zapłodnienia + dwa tygodnie wstecz). Zgadza się to z wyznaczoną przez Panią datą owulacji. Dokładny czas trwania ciąży, wraz z przewidywanym terminem porodu, ustalony zostanie jednak dopiero podczas badania USG ok. 10 tygodnia ciąży (za 5-6 tygodni), kiedy zarodek będzie już wystarczająco duży, by obliczenia te mogły być wiarygodne. Bóle, które Pani opisuje, są we wczesnej ciąży zupełnie normalne- wynikają z rozciągania i przekrwienia macicy.
Gratuluję i pozdrawiam serdecznie!