Jak oblicza się siatki centylowe?

Mój syn ma 15 lat i zawsze był szczupły. Na apetyt nigdy nie narzekał, a nawet w stosunku do innych dzieci w jego wieku, zjadał więcej i zawsze potrafił upomnieć się o jedzenie, jak chciał coś zjeść. Ma 170 cm wzrostu, waży 48 kg i wygląda bardzo szczupło. Chciałabym wiedzieć, jak odliczyć jego prawidłową wagę, bo trochę mnie ona martwi.

ponad rok temu

Witam!

Według siatek centylowych Pani syn jest wyższy i chudszy niż jego rówieśnicy. Również inne wskaźniki wskazują na umiarkowaną niedowagę (wsk. Cole'a). Optymalnie Pani syn powinien ważyć ok. 58 kilogramów. Skoro jednak zawsze miał niską masę ciała, to może być tylko taka "jego uroda". Bardziej martwiące byłyby objawy zanotowane od jakiegoś czasu. Może syn uprawia dużo sportów?

Jednak proponowałabym spotkać się z pediatrą lub lekarzem pierwszego kontaktu celem zrobienia podstawowych badań i wykluczenia nieprawidłowości.

Jeżeli wszystko się dobrze wyjaśni i będzie Pani miała zamiar nieco zwiększyć masę ciała syna, proszę pamiętać, by odbywało się to zdrowymi metodami. Fast foody, chipsy i słodycze to nie tylko kalorie, ale i niekorzystne tłuszcze i cukry proste.

Skoro chłopiec nie ma problemu z jedzeniem, to wyjściem może być "przemycanie" bardziej kalorycznych, ale i wartościowych produktów do jego diety. Będą to owoce (zwłaszcza te wyżej kaloryczne - winogrona, banany, czereśnie), owoce suszone i orzechy, pestki (garść dziennie), dodatki do ciast czy płatków śniadaniowych w postaci siemienia lnianego, wiórków kokosowych.
Proszę do sałatek dodawać łyżkę oleju, trochę margaryny do ziemniaków, zagęszczać zupy.

Ponadto syn powinien spożywać 5-6 posiłków w ciągu dnia - spore śniadanie przed wyjściem do szkoły, spore drugie śniadanie, obiad i kolację, plus 1-2 przekąski w międzyczasie.

Pozdrawiam ciepło!

Urszula Bieniek