Jak obliczyć długość cyklu miesiączkowego?

Witam,jak obliczyć długość cyklu miesiączkowego w czasie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych ,oraz od kiedy liczyć pierwszy dzień cyklu w czasie brania tabletek ?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Długość cyklu w czasie antykoncepcji hormonalnej to 28 dni. Wszystkie systemy antykoncepcyjne (tabletki, plastry) działają przez 4 tygodnie. Często ostatni tydzień, lub 3-4 dni to tak zwane placebo, czyli tabletki bez substancji czynnych. Po ich zażyciu następuje tzw krwawienie z odstawienia czyli z nagłego spadku stężenia hormonów. W trakcie stosowania antykoncepcji nie można mówić o prawdziwym cyklu menstruacyjnym. Brak jest też uwalniania komórki jajowej.