Jak wyliczyć dni płodne u nastolatki?

Witam, chciałabym zapytać jak wyliczyć dni płodne u nastolatki? Wiem, że niby powinnam już to wiedzieć, tym bardziej, że miałam w szkole wychowanie do życia w rodzinie, ale jakoś nigdy nie mogłam tego dobrze pojąć i potrzebuję jasnego i klarownego wytłumaczenia. Jak wyliczyć dni płodne? Czy to jest tak, że 14 dni przed okresem są dni niepłodne czy działa to jakoś inaczej? Już kilka razy próbowałam liczyć dni płodne i niepłodne i zawsze coś mi się myliło, źle obliczałam i nie wiem jak to zrobić. Nie umiem tego ogarnąć... Chciałabym też prowadzić coś w rodzaju kalendarzyka, w którym obliczałabym sobie dni płodne i niepłodne, a także mierzyłabym temperaturę, sprawdzałabym śluz itp., ale jakoś nie wiem jak się za to zabrać żeby robić to dobrze i regularnie. Czy mogłabym prosić o jakieś wskazówki jak wyliczyć dni płodne i poradzić sobie z obserwacją swojego działa? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli cykl trwa 28 dni to 14 dni przed okresem jest owulacja. Dni płodne to przedział od 4 dni przed owulacją do 4-5 dni po niej.