Jak obliczyć idealną wagę na podstawie wieku, płci i wzrostu?

Mam 14 lat, 155 cm wzrostu i ważę prawie 63 kg. Wiem, że powinnam schudnąć ale nie potrafię. Ile powinnam ważyć?

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Na podstawie podanych parametrów wylicza się wskaźnik BMI, który wynosi u Ciebie 26,25. Następnie jego wartość należy odnieść do siatek centylowych skorelowanych z wiekiem. Twoje BMI znajduje się nieco powyżej 97 percentyla. Oznacza to, że występuje u Ciebie otyłość.
Powinnaś podjąć kroki w celu utraty zbędnych kilogramów, najlepiej pod okiem specjalisty - dietetyka. Powinnaś udać się do takiej osoby wraz z rodzicami/opiekunami.

Zachęcam do zapoznania się z artykułami
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-dzieci-z-nadwaga
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-odchudzajaca-dla-dzieci

Postaraj się unikać produktów tłustych, smażonych, żywności typu fast-food, chipsów, przekąsek, cukru i słodyczy, ciast, ciasteczek, produktów cukierniczych, słodzonych gazowanych napojów.

Pozdrawiam