Jak obniżyć bardzo wysoki puls, towarzyszący astmie?

Witam,   Mam 25 lat, jestem kobietą. Nigdy nie paliłam. Choruję na astmę, którą zdiagnozowano ponad rok temu. Nurtuje mnie, czy ta choroba może mieć wpływ na szybkie tętno? Puls w spoczynku wynosi około 100 uderzeń na minutę. Czasami nawet 120 czy 130. Bardzo szybko się męczę. Nie mogę jeździć na rowerze, nie jestem w stanie biegać ani dźwigać. Nie wiem czy tak słaba wydolność związana jest z astmą, czy też wysokim pulsem. Przed zdiagnozowaniem astmy tolerancja wysiłku fizycznego była znacznie wyższa. Badania kardiologiczne takie jak: EKG, echo serca, badanie holterowskie są prawidłowe. Również hormony tarczycy: TSH, Ft3 i Ft4 są w normie. Przyjmuję regularnie leki na astmę, ale ograniczam się do wziewnego kortykosteroidu gdyż leki rozszerzające oskrzela podnoszą jeszcze bardziej tętno. Próbowałam również leków uspokajających, tętno nie obniżyło się. Stosowałam również lek na serce z grupy antagonistów wapnia. Nie pomógł w najmniejszym stopniu. Dodam, że wysoki puls występuje u mnie od najmłodszych lat. Z tym, że wcześniej oscylował w granicach 100, a po rozpoznaniu astmy jest jeszcze wyższy. Dlaczego tak bardzo się męczę, skoro saturacja (99) jest dobra, a spirometria również mieści się w granicach normy? Jakie badania mogłabym jeszcze przeprowadzić? Jak mam sobie pomóc? Pozdrawiam serdecznie

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!
Tachykardia zatokowa to przyspieszenie fizjologicznego rytmu serca, które występuje naturalnie podczas wysiłku, czy też stresu. Warto pamiętać, iż również używki, takie jak papierosy, kawa i alkohol ją powodują - dlatego warto z nich w takim przypadku zrezygnować.
Rzeczywiście leki z grupy beta-mimetyków (rozszerzających oskrzela) - mogą powodować przyspieszenie akcji. U osób chorych na astmę w tachykardiach stosuje się w pierwszej kolejności (tak jak u Pani) leki z grupy antagonistów wapnia. Może nie czas jeszcze aby z tego leku zrezygnować, ale pod kontrolą lekarza zmodyfikować dawkowanie. Rzadziej stosuje się digoksynę i iwabradynę, a wyjątkowo tachykardia wymaga innych leków antyarytmicznych.
W razie dalszych wątpliwości proponuję konsultację z kardiologiem, ponieważ tachykardia może powodować zwiększoną męczliwość i w ten sposób znacznie upośledzać jakość życia.

Serdecznie pozdrawiam!