Jak obniżyć poziom cukru we krwi?

Dzień dobry :) Pytanie zadaję w imieniu Mamy, która jest cukrzykiem, choruje od 15 lat. Od 4 dni poziom cukru wynosi 300. Insulinę przyjmuje 2 razy dziennie, mieszankę: rano - 30 jednostek, wieczorem - 20 jednostek. Codziennie rano, po nocy, ma tak wysoki poziom cukru. Uprzejmie proszę o radę, czy i w jaki sposób można go obniżyć. Dziękuję i pozdrawiam.

ponad rok temu

Witam,

zwykle, gdy wystopi wzrost stężenia glukozy należy samemu zwiększyć dawki insuliny. Dawka ranna odpowiada za glikemię w ciągu dnia, a dawka wieczorna za glikemię w nocy i na czczo. Zwiększamy stopniowo, o 2 - 4 jednostki i czekamy na efekt. Jeżeli rano stężenie glukozy wynosi stale 300 mg/dl to prawdopodobnie wskazana będzie zmiana schematu leczenia, a to trzeba zrobić pod kontrolą lekarza prowadzącego. Proszę jeszcze sprawdzić wstrzykiwacz - czy insulina wypływa z igły. Często techniczne problemy powodują złą kontrolę metaboliczną.

Pozdrawiam.

Jednym z powszechnych komplikacji zaburzeń gospodarki węglowodanowej jest polineuropatia cukrzycowa. Neuropatia może przebiegać skrycie lub ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy. Częstość występowania neuropatii cukrzycowej dotyczy do 90% wszystkich chorych na cukrzycę, a około 10% ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem rozpoznania cukrzycy.
Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli.