Jak ocenić MR kolana u 16-latki?

Dzień dobry. Proszę o interpretację wyników MR stawu kolanowego córki lat 16. Rzepka typu III USTAWIONA NA PRAWIDŁOWEJ WYSOKOŚCI. Bloczek udowy plytki z nadmiernym kontem wydrążenia. Rzepka przyparta do bocznej części bloczka. Odległość TT-TG niewielka, ok 7mm-guzowatość piszczelowa niezlateralizowana. Troczki przyśrodkowe rzepki wydłużone bez objawów ostrego uszkodzenia. Obrzęk podskórny około-przedrzepkowy. Reszta w badaniu ok. Córka w ubiegłym roku doznała skrecania stawu kolanowego i po ok 4 miesiącach od wyleczenia pojawił się obrzęk nad kolanem i ból po wysiłku. Poproszę o interpretację wyników oraz informacje czy operacja będzie konieczna czy wystarczy rehabilitacja. Pozdrawiam

Dzień dobry,

w opisanym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do specjalisty ortopedy na wizytę stacjonarną ze względu aby odpowiedzieć na pytanie musi zostać wykonane badanie przedmiotowe oraz zapoznania się z płytką badania wtedy podejmuje się decyzję o dalszym leczeniu rehabilitacyjnym np (oddział rehabbilitacyjny) lub zabieg.

Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonano u Pani córki kontrolne badanie rezonansu magnetycznego stawu kolanowego. Jest to dość istotne, zwłaszcza po wspomnianym urazie stawu kolanowego.

Trudno jednakże odpowiedzieć jednoznacznie na zadane przez Panią pytanie. Przebyte skręcenie stawu może mieć pewne konsekwencje w codziennym funkcjonowaniu, właśnie poprzez doznawanie dolegliwości bólowych, czy pojawienie się miejscowego obrzęku.

Zalecamy zatem konsultację z lekarzem ortopedą w celu ustalenia dokładnego planu leczenia. Możliwe, że operacja nie będzie konieczna, a odpowiednia rehabilitacja poprawi stan zdrowia i codzienne funkcjonowanie ze strony narządu ruchu.

Analizując przedstawiony opis rezonansu magnetycznego, można by stwierdzić, że wystąpiła dysplazja stawu rzepkowo – udowego. Może to być związane z odczuwaniem bólu, zwłaszcza po wysiłku fizycznym.

Życzymy Pani córce szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/dysplazja-stawu-biodrowego

https://portal.abczdrowie.pl/zwichniecie-stawu-kolanowego

https://portal.abczdrowie.pl/rekonstrukcja-kolana-charakterystyka-objawy-zabieg-rehabilitacja

minamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.