Jak ocenić ten wynik wymazu z odbytu?

Czy jest coś nieprawidłowego w tych wynikach posiewu wymazu z odbytu? Enterococcus spp LICZNE Escherichia coli LICZNE Pałeczka Gram-ujemna NIELICZNE staphylococcus koagulazo-ujemny DOŚĆ LICZNE Streptococcus agalactiae (grB) DOŚĆ LICZNE

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani, w jakim celu był wykonywany posiew wymazu z odbytu. Czy występują jakieś niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego, jak: bóle brzucha, wzdęcia, czy biegunki?

Istotne jest również, czy wykonano antybiogram posiewu. Jeżeli nie było takiego postępowania, prawdopodobnie jest Pani nosicielem tych bakterii. W normalnych warunkach nie powinny występować żadne objawy związane z bytowaniem tych patogenów.

Jednakże w przypadku pojawienia się którejś z bakterii w moczu, czy pochwie może skutkować stanem zapalnym, wymagającym leczenia preparatami bakteriobójczymi.

Zalecamy Pani w razie wszelkich wątpliwości konsultację z lekarzem internistą lub gastrologiem, który po analizie wyniku badania zdecyduje o dalszych krokach postępowania.

Podobna tematyka została również poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-wymaz-i-hodowla-bakteryjna

https://portal.abczdrowie.pl/wymaz-z-odbytu-charakterystyka-wskazania-opis-badania-owsik-ludzki

https://portal.abczdrowie.pl/escherichia-coli

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.