Jak odczytać temperaturę?

Ten cykl był 24-dniowy, kochałam się z chłopakiem od początku cyklu, bo staramy się od pół roku o dziecko i nic;/
Zaczęłam mierzyć temperaturę od 6 dnia cyklu 36,2; 7 – 37,2; 8 – 39,9; 9 – 36,9; 10 – 36,9; 11 – 37; 12 – 37,0; 13 – 37,0; 14 – 37,1; 15 – 37,2; 16 – 37,2.
Czy ktoś może mi powiedzieć, co z tego wynika?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Najprawdopodobniej na odczyt temperatury w cyklu miesięcznym nałożyła się jakaś infekcja i wzrost temperatury spowodowany owulacją nastąpił nieco później, w okolicach 10-11 dnia, gdyż temperatura 39,9 nie jest fizjologiczną temperaturą w cyklu płciowym.
Warto, by obserwowała Pani swoje cykle kilka miesięcy z rzędu, wtedy łatwiej będzie o wychwycenie regularności. Należy pamiętać, że owulacja i towarzyszący jej skok temperatury występują zwykle na 14 dni przed miesiączką, czyli w tym przypadku w okolicach 10 dnia cyklu.
Ważne jest też, aby temperatura była mierzona możliwie w ten sam sposób i o tej samej porze. Proszę też notować zakłócenia w rodzaju infekcji czy nawet niewielkiego przeziębienia, które będą miały tendencję do podwyższania temperatury. Bardzo istotna, niosąca wiele informacji jest także obserwacja śluzu szyjkowego (więcej napisałam o tym w odpowiedzi na inne pytanie).

Pozdrawiam serdecznie!